Ebben a blogban nem pártképviseletek jutnak szóhoz, hanem - a többi téma között - a pártok felett ítélkező vélemények. Eddig főleg az ultrák voltak soron, hangos és botrányos megnyilvánulásaik miatt. Nem a jobboldal, hanem annak végletes retorikájú része. Később a többi irányzattal és csoportosulással, párttal is foglalkozni szándékozom. Ma még összegyűjtve felelevenítem azt, ami itt és másutt a téren megfigyelt szélsőséges stílusra és álláspontra vonatkozóan hangzott el.
Az utolsó mondat minősítését Talon nem helyeselte. „ Ez nem stílus, vagy modor kérdése és nem is politikai pólusoké. Adva vannak az erőszak hívei bármely oldalon. Mentalitásuk spontán reakcióikban, anyázásukban is kitör belőlük. A tájékozódás nem módosítja a közönséges lelkületet. Informált bugrisokat hoz létre.” -írta.
A nyomtatott és elektronikus sajtóra és a blogszérára vonatkozott a következő: „Ideológiával csak törpe értelmiségi csoportjaik foglalkoznak. Csak egymás között, mert eszméik nem állták ki a mérvadó tudományos, kulturális és vallási körök kritikáját. Nekik nem az elmélet a fő eszközük, hanem a menetelés.” Mindez változatos mértékben és intenzitással a menetelő alakulatokat létrehozó politikai alakulathoz kötődik.
Én a kis lövöldöző vallomását említettem. Azért a diplomás alvilágra jellemző egyéb ömlengései is sokatmondók. Mint egy fordítva működő szippantós üríti a verbális kloákát blogokba, kommentekbe, üzenetekbe. Megszállott kényszeresként, akár neurotikus, akár klinikai pszichotikus szinten, amiért, úgy-e, súlyosabb esetben sem lenne büntethető. 'Alantas' elnevezésű büntetőjogi tényállás nem is létezik.
Más, erőszakra hajlamosaknak akár tudattalan késztetéseiről is tanúskodnak a szimbólumaik. Szeretik a fegyveres patrujt, a lóhátról nyilazó barbárt, a ragadozó fenevadat, a rohambilis diktátort. Persze, nem minden hasonló avatar tanúskodik tulajdonosa agresszivitásáról. Elvétve, magasabb irodalmi műveltséggel rendelkezők is csatlakoznak valamely pártnak a blogokra kihelyezett propaganda részlegéhez. Bombasztikus jelszavaik hatása felülírhatja a kultúrát. Az ezoterikus ködbe burkolt áltörténeti mítoszkreálás többeket megtéveszthet.
A pártokat saját választási érdekeik vezérlik, amikor versenytársaikat jellemzik. Annál érdekesebb a helyzet akkor, amikor véleményük egybeesik a tárgyilagos elemzésekkel. Például a fent idézettekkel. Egy befolyásos politikus szerint „a magyar jobboldalt gyengítő” Jobbik zászlaján az áll, hogy „erőszak”. A Jobbik ugyan jobboldalinak mondja magát, de éppen a magyar jobboldalt gyengíti, járatja le. Ha egy országban tisztességes viszonyok uralkodnak, biztonság van, rend és növekedés, akkor a „szélsőséges és erőszakos botránypártok eltűnnek a politikai élet süllyesztőjében”. (MNO dec. 14.) A többi irányzatról és csoportosulásról, pártról szóló véleményét akkor fogom idézni, amikor majd azokkal foglalkozom.