HTML

foldszint2

társadalomkritikai irodalom

Friss topikok

További hozzászólások a fajtermészetről

2013.02.24. 08:31 smirgliműhely

Két évvel ezelőtt, megvitatás céljából bemásoltam Italo „Fajtermészet” c. bejegyzését. Élénk eszmecsere folyt róla:

http://foldszint2.blog.hu/2011/01/21/fajtermeszet

A vita anyagát beillesztettem magába a poszt törzs-szövegébe. Valószínűleg terjedelmi okokból a kommentek egy része az importálásba nem került be. Most én is külön adom közre az említett bejegyzésemhez tartozó, de az itteni publikálásból kimaradt hozzászólásokat.

2011-01-26 18:3241. büyük

Saját csapatán belül az embert a szaporodás, a férfi-nõ kapcsolat érdekelte. A szaporodás, a termékenység, a nemzés „kultuszának” hódolt kezdettől fogva, dehát ezt ma sem tekintjük vallásnak. A nõk gyűjtögettek, sőt, vadásztak is, ételt készítettek, gyógyítottak, ismerték a füveket, gombákat, gyökereket. Egyébként is kiemelkedõ fontosságuk volt, hiszen sokáig õk voltak az egyedüli tulajdonosok: övék voltak a gyerekek, ők alkották az elismert származási láncolatot. Számos, nõket ábrázoló rajz és kisplasztika tanúskodik a nagy szerepükrõl. Itt is az elõbbi megállapítás érvényes: nõket csak egy késõi korszakban, igaz, még a férfiak elõtt, kezdtek istenként tisztelni. Szobraik is akkor lettek vallási jellegűek. (Ugyanott.)

smirgli2011-01-26 20:1942. smirgli

@Carolus 37: Köszönöm, amit Platonra hivatkozva írtál: "szellemi mesterségek... érdemi ügyeibe szakmailag iskolázatlan, önhitt, vagy erőszakos kívülállók nem szólhatnak bele". Itteni 9. kommentem majdnem azonos értelmű: "hasonló tanulmányok érdemi kritikájához a mesterségbeli tudásuk zéró". Örülhet Platon :))

smirgli2011-01-26 20:2443. smirgli

Akad mai bölcselő is, akire felnézhetünk. Szemléleti kérdésekben az ő igazsága többet nyom a latban, mint akárhány millió ember véleménye. Például Jürgen Habermas.

smirgli2011-01-26 20:2944. smirgli

@büyük 40: Köszönöm, hogy idézted a vallás előtti társadalmakról szóló írást. Örülök, hogy a meccs csak pénteken lesz, így jutott erre időd. :)

talon2011-01-26 20:5245. talon

A jelenre vonatkozó áthallások miatt: MAGYARORSZÁG PARLAMENTJE FELÜLVIZSGÁLJA A MÉDIATÖRVÉNYT. Erre saját Alkotmánybírósága fogja kötelezni.

széna2011-01-27 08:2546. széna

A fő témához: a vallásos emberfogalom kimaradt a beszámolóból.

kalas2011-01-27 16:2247. kalas

@széna 46: Szerintem jogosan hiányolod. Előbb még a vallást megelőző mágikus hiedelmeket jellemezte ugyanez a szerző (2006 végén).
A vadászatból élõ emberi csoportot a kialakuló tagolt beszéd segített összetartani. A közösség tagjai elemi szinten fogalmakat alkalmaztak, ítéleteket alkottak. Az állati értelemtõl az emberi észig jutottak. Az ész azonban nem foglya annak, ahogyan a természet létezik és egyáltalán létezhet. El tud szakadni attól és az emóciókkal szövetkezve a képzeletnek ad szállást. A fantázia sok féle hiedelmet teremtett. A kezdeti idõkben ezek csak egy-egy lelki gondra próbáltak válaszolni és nem rajzoltak átfogó világképet.
Most három fajta hiedelmet említek meg.
1. Az õsvadászok úgy gondolták, hogy a testet a lélek teszi élõvé. Amikor a legfõbb érzelmi feszültségük tárgya a halál lett, annak részbeni tagadására kerestek formulát. Megnyugtató volt az a hit, hogy a halál nem érinti a lelket, ami akkor csak különválik a testtõl. A halhatatlan lélek mai hitéhez hasonlóan az õsi halottkultusznak is ez az egyik fõ gondolata. A lelket az utóbbi szerint valamilyen anyagi rész hordozza: a lélegzet, a koponya, a vér, a csontváz, stb. A növényeknek, köveknek, hegyeknek is lelkük van: ezt hiszi az animizmus, ami még nem számol istenekkel. Elterjedt hiedelem értelmében némely tárgynak különleges hatalma, "maná"-ja volt, mint késõbb a bálványoknak, ereklyéknek, kegytárgyaknak, koronáknak.

kalas2011-01-27 16:2948. kalas

2. A gyógyító munkát, a sebek ellátását a nõk végezték. A gyógyítás része volt az érzelmi ráhatás: énekeltek a betegnek, csakúgy, mint a csecsemõknek. Táncokkal, mimikával, egyéb gesztusokkal kísérték mindezt. Az ilyen, nem anyagi hatásokban való hitet fokozatosan kiterjesztették az élet sok területére. A mágia abból a hiedelembõl alakult ki, hogy a gondolatoknak, a szavaknak hatalmuk van a reális világ fölött. A mágiát utánozzák a jelenkori templomok szertartásai is. Az õsidõkben azonban a természet feletti erõkkel nõk rendelkeztek. Nagyon hosszú ideig nõk voltak a sámánok. Az embercsoport vezetését egy tapasztalt vadász mellett egy idõsebb nõi sámán látta el. Még a modern idõkben is, a megmaradt õshonos törzsek sámánjai nõi ruhát, maszkot öltenek, vagy ruhájukat nõi jelképekkel ékítik.
Forrás: http://italoblog.blogter.hu/104962/hiedelmek_honnan_jovunk_21

kalas2011-01-27 16:4949. kalas

(Befejezés)
3. Az õstisztelet más, mint a halottkultusz. Azonos származású klánok, nemzetségek közös õseinek tisztelete kapcsolatot teremtett a csoportok között. Ez a kultusz nem mindenütt létezett és már a patriarchátus idõszakához visz át. A közös õs a totem, amelyet egy idõ után állat képében képzeltek el. Késõbb azonos totemje lehetett nem vérrokon csoportoknak, törzseknek, népeknek is. Példa rá a szarvas, a turul madár, a bárány, a galamb, amely szent lelket képvisel. Hajdanában a közös õs az apafigura jelképe volt. Totemrokont nem volt szabad megölni, totemrokonnal nem volt szabad házasodni. A tabu elsõdlegesen ezt a tilalmat jelentette. De idõnként éppen a tabu közös megsértése volt kötelezõ, például a totemállat ünnepi megölése. Olykor pedig a régi apafiguráé, vezetõé.

smirgli2011-01-27 18:1950. smirgli

Jók ezek a szemelvények, de valahol el kell vágni az ömlesztésüket. Itt. Igaz, hogy a poszt is egy reprodukció, ami így tanulságos módon kiegészült. Széna azonban még nem kaphatott választ. A nyugati vallásokra szorítkozva azt tudom neki mondani, hogy emberfogalmuk a teremtéstörténetből indul ki. A kb. négy milliárd hívet számláló távol-keleti vallásokról külön kellene beszélni.

Carolus2011-01-28 14:0751. Carolus

@smirgli 50: Én itt utóbb nem helyi szerzőt idéztem, hanem Platont értelmeztem, tavaly októberben pedig külön posztban Arisztotelészt. Gondolom, ezek beférnek a tanulóköri folyóiratba.

smirgli2011-01-28 18:0452. smirgli

@Carolus 51: Mi az, hogy! Annak a tanulókörnek a beszámolói nincsenek kötetbe fűzve, kiváltképpen nem így mutatkoznak ebben a blogban. Messze túlterjednek rajta. Folyóiraton - némi szójátékkal - én egy afféle iratfolyót értek, vagyis igényes ismeretszerzést szolgáló spontán blogfolyamot, amit másutt minőséget kereső áramlatnak neveztünk. Annak tudományos irányzatához nemcsak a fenti poszt járul, hanem például Kalas sejttani munkája és természetesen az antik gondolkodók általad művelt feldolgozása is. Az irodalomtörténet életkerekét inkább mások forgatják, kiváló eredménnyel.

Carolus2011-01-28 18:2953. Carolus

Ez az értelmezés nekem is megfelel. Annyit teszek hozzá, hogy a begyűjtött ismeretek közlése nem a beavatottaknak szól, hanem a tudni vágyó elfogulatlan érdeklődőknek.

smirgli2011-01-28 21:1054. smirgli

Jól van. Posztok a minőség-igényes áramlat szereplői, nem személyek. A sportszurkolás nem ide tartozik, de a szurkoló alkotmánytani esszéje, szép versidézete igen. Lényeges az elfogulatlanság. Például egy lelkiismeretes Biblia-filológiai tanulmány megüti a minőségi mércét. A Biblia pártagitációra használt értelmezése biztosan nem. Az őstörténész szakma eredményei igen, az ideológiai céllal torzított, tudománynak álcázott elbeszélések nem. A szépirodalom igen, de annak nem kritériuma a valósághűség.

kalas2011-01-29 10:0655. kalas

@smirgli 54: Úgy is mondhattad volna, hogy az igényesebb ("szellemi") témákat művelők köre egyáltalán nem azonos a rendszeresen ide látogatók körével, vagy azokkal, akiknél te magad szoktál kommentezni.

smirgli2011-01-29 13:0556. smirgli

@büyük 40-41: Valahol itt van a forrásvidéke az érték érzetének és képzetének, melyből azután fogalom bontakozott ki. Az eledel megszerzése és a szaporodás volt az eredendő hordaérték.

smirgli2011-01-29 13:2257. smirgli

@kalas 47-49: Az érték általános, elemi formája: [0, 1]. A vallást megelőző százezer évben elterjedő mágikus szemléletnek a mindennapokon túlmutató értékei, idézett leírásod szerint: 1.lélek, szellem, 2.természeturaló szertartás 3. őstisztelet, tabu. Fő közvetítője, vezérlője a sámán. A sokkal későbbi ősmagyaroknál a táltos, aki különbözhetett a keleti sámánoktól, de egyértelműen ugyanazt a mágikus szemléletet képviselte. Akkor is, ha keresztény külsőségekkel ékesítette.

kalas2011-01-29 19:4858. kalas

Ha az ember és a kultúra azonos dimenziójú fogalmak, akkor minden markánsan elkülöníthető kultúrkorszak viszonylag külön emberi minőséget jelent a fajon belül. Részben más volt a vadászatból élő, a letelepült, az ókori, középkori falusi, városi, majd a technikai civilizációban élő ember. Saját magáról alkotott fogalmai, értékei is változtak.

smirgli2011-01-30 09:3759. smirgli

@kalas 58: magától értetődik. Részben eltérő fontosságot, értéket tulajdonítottak a jelenségeknek. Kmn. értéken mindvégig az egyént a közösséggel összefűző "jó vagy rossz" megítélést és ennek fokozatait értem. Nem ide tartozik, hogy minden tevékenységnek és tárgynak van speciális értékrangsora is, amint pl. a bélszín értékesebb a lapockánál, vagy egy művészi kép egy mázolmánynál.

Carolus2011-01-30 14:4160. Carolus

@kalas 55: Például egy regény folytatásokban közölt fejezetei nyilvánvalóan a kreatív igényességgel készülő blogok közé tartoznak. Amivel nem azt akarom mondani, hogy valamennyien írjunk regényt. Nem is tudnánk, én aztán biztosan nem.

kalas2011-01-30 17:2461. kalas

@Carolus 60: Általában sem a szerző, hanem a poszt megítélése fontos. Azonos szerző hol jót, hol rosszat írhat, természetesen. Egyszer kiváló technológiai ismertetést, máskor pedig tendenciózus propagandafilm kivonatát. Vagy tudatlan kinyilatkoztatást tesz a bankok tulajdonosi arányairól, amiről éppen te adtál érdemi és valósághű tájékoztatást.

smirgli2011-01-30 19:2562. smirgli

@kalas 58: A modern világ születésével a polgárosuló ember típusa terjedt el. Ennek irodalmi kifejezését a Goethe-posztokban igyekeztem jellemezni. A klasszikus, tisztességes polgárember képét egyebek között Thomas Mann állítja elénk.

smirgli2011-01-30 19:2963. smirgli

Tavaly összesen három poszt, kezdve a következővel:
http://foldszint2.blogter.hu/441307/kenyszer_veletlen_sors
De voltak régebbiek is.

smirgli2011-01-31 10:2764. smirgli

Az átvett poszt szerzője szerint az ember "igazi történetét csak a holisztikus művelődéstörténet képes leírni". Ezt vitatom annyiban, hogy átfogóbb képet ad az egyetemes történelem. Ennek a magva szerintem is az, hogy hogyan lett és fejlődött a kultúrlény.

kalas2011-01-31 21:0965. kalas

49.-hez
Némelyek ma is őspogány jelképek alkalmazásával szokták kifejezni mozgalmuk hatalmi törekvéseit. A totemkultuszra Erasmus már régen ilyen választ adott: "Mások hadd fessenek pajzsukra oroszlánokat, sasokat, bikákat és leopárdokat, többet ér azok igazi nemessége, akik címereikre annyi képet tudnak ráfesteni, ahány szabad tudományt elsajátítottak".

kalas2011-01-31 21:5566. kalas

Az idézet forrása: http://italoblog.blogter.hu/324563/felezer_eve_ezt_irtak_a_balgasagrol
(A szerző 17.hozzászólása.)

kalas2011-01-31 22:0067. kalas

Ugyanaz a poszt idézi a Balgaság Dicséretéből (1509.) azt, ami szintén jellemző a fajtermészetre.
„A lélek működésének összes jelenségei szoros kapcsolatban vannak a testtel”, habár ennek a kapcsolatnak az ereje nem egyforma, vannak olyanok, melyek a többinél kevésbé kapcsolódnak a testhez. Minden emberi dolog magában hordja az ellentétét is, mint annak az ókori művésznek a szatírszobrai, melyek, felnyitva egy-egy isten képmását tartalmazták.
Aki felülről nézné az emberi zsivajgást, azt hinné, hogy legyek vagy szúnyogok nagy seregét látja, „akik egymással veszekednek és háborúskodnak; akik egymást csalják és fosztogatják..”

Carolus2011-02-01 08:0868. Carolus

@kalas 61: "Vagy tudatlan kinyilatkoztatást tesz a bankok tulajdonosi arányairól"
Ilyesmiről másokat kioktatónak alkalmasint célszerű megismerkedni pl. a Chase, a Morgan, a B.of America, a Barclays, a Nat. Westminster, a Banco Nazionale del Lavoro, a Deutsche Bank, az UBS és a Suisse Banc Corporation tulajdonosi szerkezetével, hogy csak néhányat említsek. Különben a kijelentése az OsZkár díjas polgármester tudásával lesz azonos szinten. Akkor is, ha értesüléseit információs csatornákból veszi.

kalas2011-02-01 19:3369. kalas

67.-hez: Erasmusnak "egy másik művéből a „Beszélgetésekből” is idézek egy részletet: Fogadós:
Nézzétek a képet mellettetek bal felől: ott látjátok a rókát, amint szentbeszédet tart, de hátulról a csuklyájából liba dugja ki a nyakát. Odébb meg látjátok a farkast, amint gyóntat, de ruhája alatt kidudorodik az elrejtett bárány hátulja. Látjátok a majmot barátcsuklyában ülni a beteg mellett, egyik kezében a keresztet tartja, de másik keze már a beteg erszénye felé nyúl... Erasmus nemcsak keresztény tudós, az Újszövetség filológiailag pontos szövegének helyreállítója volt, hanem a visszaéléseket kérlelhetetlenül ostorozó humanista szellem legnagyobb alakja is. Ezért követte, a többi között, Janus Pannonius az ő bölcseleti hagyományát." (Ugyanonnan idéztem.)

smirgli2011-02-02 09:0870. smirgli

@kalas 69: A vallások előtti mágikus szemlélet elemeit az egyházhatalmi politika is jól fel tudta használni. Az ezzel szembeszegülő Erasmus az újkor elején összefoglalta azt, amit humánumnak nevezünk. Innen indult a mai korszerű értékrendhez Európa szörnyű tragédiáin át vezető út. Mégis, a téma miatt, javasolom, hogy maradjunk a fajtermészet fogalmi körében és az emberfaj kezdeti korszakaira jellemző társadalmi típusoknál.

kalas2011-02-02 14:0571. kalas

@smirgli 70:
Jó, még csak egy idézet a világegyház hódításainak "az emberfaj kezdeti korszakaira jellemző" gyilkos vonásairól. Nem magáról a kereszténységről beszél.
„Továbbá, mivel a keresztény egyházat vérrel alapították, vérrel erősítették és vérrel növelték nagyra, ők is úgy hadakoznak fegyverrel, mintha a Krisztus többé nem is oltalmazná az övéit”. Háborújuk iszonyatos, mintha nem emberek, hanem vadállatok között folyna. (U.o) És ez még több mint száz évvel a Harmincéves Háború előtt íródott.

smirgli2011-02-02 19:2572. smirgli

A sorozat csakugyan foglalkozik egy-egy, ehhez hasonlóan kiemelkedő szellemi alkotással is. Ám az ember történetét és fogalmát (a kettő tulajdonképpen egy) a megfigyelő, leíró, regisztráló és kísérletező tudományok eredményeiből kiindulva igyekszik bemutatni. Kiváló írók, művészek koruk életanyagát desztillálva számos hasonló eredményt megsejtettek akkor, amikor a tudomány még gyerekcipőkben járt. Ez ugyanúgy a megismerés egyik forrása lehet, mint az őskorról a sziklarajz.

wik3772011-02-03 11:5673. wik377

"Mai,korszerű értékrend."
Hmm...
Nyilván a "horda" értékrendje volt ezek szerint korszerűtlen,ahol is az emberek elemi létérdeke volt,hogy lehetőleg mindenki a tehetségének,és érdemeinek megfelelő helyre kerüljön.
A korszerű pedig az elidegenített,információk tömkelegétől összezavart mai ember,aki e késélen táncoló gazdaság önös érdekei mentén egy demokratikusnak hazudott korban a tudomány vallás híveként épp kezdené kapisgálni,hogy "primitív" ősének éneke igenis gyógyított?

smirgli2011-02-03 16:1374. smirgli

Ahhoz, amit a fajtermészetről korábban említett, a sorozat 26. bejegyzése még a következőket fűzi hozzá.
1. Farkasfalka, birkanyáj: az állatvilág egy részének az őskori emberrel közös magatartását a csapatélet testesíti meg. Ezt a négylábúaknál főképpen csak az érzelmeik kifejezése tartja össze, az embernél pedig inkább a jelképes kommunikáció. A csapatok egymással többé-kevésbé összetartó, az idegent félő, vagy támadó egyedekből állnak. Sok később létrejött szervezet (nemzetállami, katonai, vallási, politikai, szurkolói ) a maga hatalmi, eszmei és érdek-vezérelt funkcióinak betöltése végett az említett, az állatvilágból örökölt, a birkában és a farkasban egyaránt jelen lévő kettősséget használja ki. Felfokozza a részben természetes érzelmi kötődést a hasonlókhoz és idegenkedést a másféléktől. Ennek mélyén (embernél)ott van a szokott életmód megőrzésének vágya, a félelem az új, esetleg egy másik csoportra jellemző viselkedési formáktól.

smirgli2011-02-03 16:1875. smirgli

Ezzel az előzőek jövesztése után új tárót nyitottam: http://italoblog.blogter.hu/109943/csapatfuggo_honnan_jovunk_26

smirgli2011-02-03 16:2076. smirgli

Ugyanonnan: 3. A sapiensre jellemző kulturális készség alkalmazása tanulással sajátítható el. Ám az ember gyermekkorban egészen más módon tanul, mint más főemlősök: utánzás révén. Ennek az az oka, hogy éretlenebb állapotban születik, de összehasonlíthatatlanul nagyobb tömegű tudásanyagot kell elsajátítania. Közlemények szólnak főemlősök természetes élőhelyén végzett kísérletekről, amelyek azt igazolják, hogy az imitáció sajátosan emberi vonás. Közeli rokonaink, a csimpánzok inkább emulálnak: elsősorban egy cselekvés eredményét figyelik, aztán megpróbálják elérni a saját módjukon. A kis gyermek jóval hosszabb ideig hagyatkozik teljes mértékben az utánzó magatartásra. Ez később sokaknál a közösség, a csapatvezető tekintélyének való alárendelődésként felnőtt korban, de mintegy gyermekké regrediálva szintén megmarad. Mint ahogy a birkák mennek a vágóhídra az ivartól megfosztott, de ravasz vezérürü után.

smirgli2011-02-03 16:2277. smirgli

"Áttételesen mindez a véleményutánzás formáját ölti. A tömegkultúrát véleményvezér médiumok alakítják. A pluralitás itt nem számít helyénvalónak. Kisebb, elszigetelődő országokban jelentékeny hatású lehet a tömeg konformitásának zsarnoksága. A túlnyomó többség egy irányba húz és szavaz. Hol az egyik, hol a másik irányba. De sanda szemmel néz azokra, akik kilógnak a sorból. Fanatizmusának mértéke a valódi humán műveltséggel fordított irányban változik. A gyilkos indulatok jelképes megnyilvánulása a verbális agresszió. Olykor ez nem a tettlegesség elkerülésére szolgál. A szó erejénél fogva, elő is segítheti a későbbi romboló tetteket."

hukkk2011-02-03 16:4478. hukkk

?

smirgli2011-02-03 19:1479. smirgli

@wik377: A horda értékrendje, pl.30000 éve lehetővé tette a túlélést, tehát az akkori adott feltételek között korszerű volt. Nem csak énekléssel gyógyítottak, ismerték a füveket,stb. Pasztilla helyett ma is lehet zenét hallgatni, lelki bajon jobban is segít.

smirgli2011-02-03 19:1880. smirgli

Az idézetek (nem saját) őstörténeti kutatások eredményeit foglalják össze.A Magyar Köztársaság Alkotmánya 70/G szakaszának (2) bekezdése szerint »Tudományos igazságok kérdésében dönteni, kutatások tudományos értékét megállapítani kizárólag a tudomány művelői jogosultak«.

smirgli2011-02-03 19:2181. smirgli

A mai világra történt kivetítés bőséges véleményalkotási lehetőséget nyújt, mivel az nem őstörténeti kutatás.

smirgli2011-02-03 20:5282. smirgli

A "Csapatfüggő" c. posztból átveszem még ezt a szemelvényt: 4. Az ősi embernek, mint tipikusan kisebb csapatokban (falkában, hordában) élő lénynek az egyik alapérzése és képzete a Sapiens majd kétszáz ezer éves történetének során a "mi együtt" volt. Amíg létezése beleolvadt a közösség életébe, nélkülözte a személyiséggé formálódás feltételeit. De később, így a modern korokban is, előfordulhat, hogy amikor tömegbe verődik, nem gondolkodik, hanem átveszi egy aktív kisebbség és az azt követők beállítását. Pontosan ezt használják fel a nagy létszámokat manipuláló szónokok, előadók.

hukkk2011-02-04 00:1283. hukkk

@smirgli:
Egy kicsit majdnem úgy tűnik mintha hinnél az evolúcióban. Vagy ez csak egy téves benyomás részemről?

kalas2011-02-04 12:0084. kalas

A Homo Sapiens a korábban hitt 60-70 ezer évnél jóval régebben elhagyta Afrikát. Eddig ezt az valószínűsítette, hogy Indonéziában 74 ezer éves kőeszközöket találtak, Indiában pedig 60 ezer évesnél idősebb eszközökre bukkantak. Most Hans-Peter Uerpmann tübingeni régész és Simon Armitage, a londoni egyetem kutatója az Egyesült Arab Emirátusok területén, Jebel Faya közelében olyan, 125 ezer évvel ezelőtt megmunkált kőeszközöket talált, amelyeket csak a modern ember készíthetett el. Az itt meglelt primitív szerszámokhoz hasonlókat eddig csak Kelet-Afrikából ismertek a tudósok. A modern emberek kivándorlására egy másik példa az a 81–119 ezer éves eszközlelet, amelyet a mai Izrael területén találtak.

Carolus2011-02-04 15:3585. Carolus

Poszt:"öntörvényű, saját közegükben alkotó magasabb szellemi szférák." Köztük felsorolva: tudomány,teológia - magától értetődően külön-külön. Csak egy információk tömkelegétől összezavart ember keverheti a tudományt a vallással.

Carolus2011-02-04 16:2586. Carolus

@kalas 47: némely tárgynak különleges hatalma, "maná"-ja volt, mint késõbb a bálványoknak, ereklyéknek, kegytárgyaknak, koronáknak.- Az utóbbival kapcsolatos mágikus, totemisztikus hiedelmek reciklálása a Szentkorona Tan. Szerencsére az újabban felállt alkotmányozási konzultációs testületet Szájer vezeti, akinek mindenesetre több esze van annál, mint hogy ezt a tudományellenes nézetet alaptörvénybe foglalja. A korona jelkép lehet, közjogi szereplő nem.

smirgli2011-02-04 19:2087. smirgli

@hukkk 83: Az 1930-as években a darwini szelekciót és a mendeli öröklődés elméletét a modern evolúciós szintézis foglalta közös keretbe, kapcsolatot teremtve ezzel az evolúció egységei (gének) és az evolúció mechanizmusa (természetes kiválasztódás) között. Ez az erőteljes magyarázó és bejósló erejű elmélet a modern biológia rendezőelvévé, s a földi élet sokszínűségének és történetének tudományos magyarázatává vált.Az evolúció elfogadottsága tudományos közösségben általánossá vált.
Az idézett [80] alkotmányi szöveghely szerint is ilyen kérdéseket csak tudósok dönthetnek el. Ők eldöntötték, amit a két legutóbbi pápa is elfogadott, habár ez nem hit kérdése.

smirgli2011-02-05 14:2688. smirgli

@kalas 84: Az itt szóba hozott ásatásokon talált leletek sehogyan sem illeszthetők be az öt évszázados Supputációba. Annál rosszabb a leleteknek...

kalas2011-02-05 17:0989. kalas

@Carolus 86: Tehát, szerencsére nem vagyunk azon a ponton, amit egy baljós előretekintés mutat. "A térség utolsó totemistái, vezérük vezényletével, korszakos jelentőségű alkotmányjogászok és klerikusok segédlete mellett megint megszállásra készülnek: a „szent” koronát az állami áhítat tárgyává készülnek avatni. Nagy lépés lesz ez, hiszen Európa utolsóként letelepedett államalkotó népét így újra visszavezetik a kezdeti helyzetbe: az utolsók közé."

kalas2011-02-05 17:2290. kalas

A mi terünk is telítve van indulatokat vezérlő próbálkozásokkal, futószalagon ontott "őszinte emóciókkal", valójában tendenciózus hangulatkeltéssel. "A populista álnokság politikája felhasználja a múlt iránt feléledt posztmodern vágyfantáziákat, mozgósítja a „hagyománynak” nevezett hiedelmek körét, az archaikus közösség iránti nosztalgiát, és ezekkel szítja az állam és vele saját hatalmának mítoszát." Szemben áll azzal az elképzeléssel, mely szerint az állam a társadalom tagjainak valamiféle szerződésén alapul.

kalas2011-02-05 17:2791. kalas

A társadalmi szerződés mint jogforrás helyett a történések sokkal inkább egy másféle eredetre utalnak:
„Egy tűz hevített bennünket: haza, táj, nyelv, énekek, közös szokások és történetek. A tűz helye körül táborozók őrizték a parazsat és szükség esetén, életükkel óvták – írja Hannes Böhringer (Pannonhalmi Szemle 2007/1.) – Ám meglehet, hogy rablók voltak, és az állam csak a legerősebb rablóbanda volt, erősebb, mint az összes többi együtt, és ezért képes arra, hogy némi biztonságról és rendről gondoskodjék."

kalas2011-02-05 17:3192. kalas

A korona "körül kerengő fantazmák szerint a jeles műtárgy egyenesen az égből ereszkedett alá, ezért aztán hívei már papírmasé kópiája láttán is képesek révületbe esni.
...A totemizmust errefelé számosan a kereszténységből eredeztetik. Kétségtelen, hogy a totemtárgyak kultusza közvetlenül a kereszténység ún. „felvételéhez” kötődik. Ez azonban más, környező népekhez hasonlóan kényszerkeresztségek, vagyis többnyire tömeggyilkosságok közepette történt. Klerikusaik később e királyokat „szent” jelzővel ruházták föl és intézményes imádat kényszeres tárgyává tették. E bűntényeket a kereszténység terjesztésével, az „igaz hitre térítéssel”, s más efféle emelkedett érvekkel törekedtek igazolni, jóllehet Jézus egészen másról szólt; a „tanítványnyá tenni minden népet” (Máté evangéliuma 28,19) tanácsa ugyanis nem kifejezetten vérengzésre szólít föl."

kalas2011-02-05 17:3493. kalas

Idézeteim forrása (89-92.): Az utolsó totemisták. Josef A. Tillmann, Népszabadság 2011. január 7.

széna2011-02-05 19:3694. széna

@wik377: 73 "a tudomány vallás híveként" fordulatot a vallás profanizációjának tartom.

széna2011-02-05 19:5495. széna

@kalas: 92 Bármely jelképes tárgyak külsőségeket hangsúlyozó kultusza földi érdekeket szolgál. Valamely stréber pozőr uralkodni akar saját nemzetén, amikor azt a szerepet játssza, hogy ő tiszteli a legjobban annak szimbólumait.

széna2011-02-06 13:0196. széna

Poszt:"A kultúra első rendben - szabálykövetés... egyben változatos lehetőségek tartománya is. Vagyis a szabadságé". Szabálykövetés és szabadság egysége tehát,de Italo fogalmazásában ez utóbbi konklúzió így nem szerepel.

széna2011-02-06 13:0897. széna

Pedig ugyanúgy ki kellene mondania, ahogyan ezt egy másik fogalompár esetében megteszi: "A konzerválás és az újítás egysége a kulturális folyamat".

smirgli2011-02-06 16:5398. smirgli

@kalas 65: Az oroszlán ikont viselőkkel eszerint már Erasmus sem rokonszenvezett.

smirgli2011-02-06 16:5899. smirgli

@kalas 71: Erasmus itt ugyanarról beszél, amiről 500 évvel később (92. kommented szerint) Tillmann.

smirgli2011-02-06 17:07100. smirgli

@kalas 90: "felhasználja a múlt iránt feléledt posztmodern vágyfantáziákat, mozgósítja a „hagyománynak” nevezett hiedelmek körét" - Mi mást csinálhat, ha nem tud a népnek is érezhető javulást felmutatni.

smirgli2011-02-06 17:13101. smirgli

@széna 94: Az önálló közegeket más okból is hiba összekeverni, ilyesmi a szilárd légnemű fordulat, csakúgy, mint a tudomány vallás kifejezés. Talán csak a szcientológusoknak tetszene.

smirgli2011-02-06 17:18102. smirgli

@széna 95: A jelképstréber nem tudja, vagy nem akarja a nemzet számos valódi teljesítményét felmutatni, ehelyett a saját hazafias érzelmeit teszi a kirakatba.

smirgli2011-02-06 17:20103. smirgli

@széna 96: Ezzel egyetértek.

széna2011-02-07 15:35104. széna

@kalas: 92 "kényszerkeresztségek, vagyis többnyire tömeggyilkosságok közepette".
Mindez régmúlt. A középkor és a korai újkor szó szerint "harcos" egyháza ma már nem létezik. Békét hirdet és gyakorol. Más terepen: a modern katolicizmus nem háborúskodik a természettudomány ellen sem. Elfogadja annak eredményeit.

Kósza2011-02-07 15:54105. Kósza

@széna:
A múltat meg nem történtté tenni nem lehet. A priusz a katolikus egyházon örökké rajta marad. No, meg a kétszínűség, amivel a szemben álló felek katonáit mindkét oldalon megáldották a világháborúkban.

Koczeka2011-02-07 16:50106. Koczeka

@Kósza:
Kétszínűség...??? Talán átkozni kellett volna őket?

széna2011-02-07 17:36107. széna

@Kósza: 105 a katolikus egyházon
A harmincéves háborúban a protestánsok ugyanezt tették. A világháborúkban a német és angol protestáns felekezetek is harcra buzdították híveiket. Az elsőben az orosz pravoszláv pópák is.

Kósza2011-02-07 17:38108. Kósza

@széna:
Egykutya. Akkor a keresztény egyházak ...

smirgli2011-02-07 19:36109. smirgli

Megvolt a maguk háborút szentesítő szerepe, de a 20. sz-ban ezt már a nemzetállamnak alárendelve töltötték be. A háború igazolásának fő eszmei-érzelmi eszköze a vélt nemzeti érdek jegyében, nacionalista alapon az ellenséggel szemben felszított gyűlölködés lett. Minden hadviselő ország háborús uszítói (pl. az első világhborúban Mussolini) ezt élesztgették, ténylegesen a háborúból hasznot remélő vezető csoportok és rétegek érdekében.

smirgli2011-02-07 19:50110. smirgli

Itt többször érintettük értékek és alkotmányok összefüggését, másutt behatóbban foglalkoztunk ezzel.Fontos új beszéd a mi tanulókörünk szellemében:
Az alkotmányozás nem folytatható le addig értelmesen és eredményesen, amíg nem tudjuk, melyek azok az értékek, amelyek iránt a társadalom elkötelezett - jelentette ki Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke hétfőn Egerben.
Miközben alkotmányozó, vagyis kétharmados többsége van a jelenlegi kormánynak, az alaptörvényben szereplő szabadságjogok arra is szolgálnak, hogy a demokratikus többség akaratát korlátozzák. Vagyis ebben nem várható döntő változás - mondta.
Az évnyitót követő közéleti klubban az Alkotmánybíróság elnöke hangsúlyozta: nem ért egyet azzal a tézissel, hogy a jelenlegi alkotmány rossz, az új pedig tökéletes lesz. Emlékeztetett, hogy az alapjogi szabályozás kritériumait, mint a szabadság, demokrácia, emberi jogok, a jogállamiság elvei, a népszuverenitás, vagy a bírói függetlenség, nemzetközi joganyag, többi között ENSZ-határozatok tartalmazzák, illetve figyelembe kell venni az európai uniós szabályozást is. Ezek - a jelenlegihez hasonlóan - tartalmi részei lesznek az új alkotmánynak is - fűzte hozzá.

talon2011-02-08 14:40111. talon

@széna 12: Ha Isten Ostoros férge, akkor ki kell purgálni.

Carolus2011-02-08 19:36112. Carolus

@smirgli: "Az evolúció elfogadottsága tudományos közösségben általánossá vált.
...amit a két legutóbbi pápa is elfogadott, habár ez nem hit kérdése." 1.A tudományos közösség konszenzusa a mérvadó, nem néhány kutató álláspontja; 2. A Vatikán elfogadja, még konferenciát is rendeztek róla, amivel széna 104, kommentje is egybevág; 3. Néhány protestáns teológus és egyház tagadja. Amíg bármilyen partizánok ebből nem kezdenek politikai harcot, addig a kérdés a teológiai vita keretén belül marad és a tudományt, például az emberi szervek evolúciójának kutatását nem zavarja.

metál2011-02-08 21:07113. metál Válasz erre

@smirgli:
87
Ügyesen megkerülted a választ.
Nem a két pápa álláspontja, de nem is az evolúció-elmélet dogmáinak a tudományos körök egy részében általánosan elfogadott volta érdekel elsősorban.
Ezekről eddig is értesültem.
Engem a te nézeteid érdekelnek és az, hogy mered-e vállalni őket.
Ha sértőnek-, vagy a meggyőződésed intimitását tolakodóan-tapintatlanul feszegetőnek találod a kérdésem, akkor ne felelj rá.

metál2011-02-08 21:16114. metál

@Carolus:
112.
Amikor a pápák az evolúció-elméletet elfogadták, azzal egyúttal megtagadták a saját hitük forrását, a Bibliát, annak az eredetre vonatkozó kijelentéseit.
A Szentírás nem arról szól, hogy Isten eszköze az evolúció volt.

Az evolucionista vallás egy nagyon erőszakosan, agresszíven térítő vallás, haszontalan és megalapozatlan dogmákkal.
Jó volna, ha emlékeztetnétek majd erre a véleményemre amikor majd a Teremtő előtt állunk és meghallgatjuk az Ő verzióját is az eredetről.

smirgli2011-02-09 09:28115. smirgli

@metál: 113. Tévedsz, megírtam, hogy "ez nem hit kérdése." Elfogadásról lehet szó, vagy tagadásról. Hozzám intézett kérdésed tehát hibás. Amellett, hogy a személyes hit nem a poszt témája. Hogy a szerény személyem nézetei iránti érdeklődést mégis kielégítsem: magam is elfogadom a kutatóktól az evolúciós szintézis magyarázatát. Csak a tudós közösség dönthette el, kívülről nincs - vallási alapon sincs - beleszólás abba, hogy az evolúció - tudományos elmélet. A főáram és minden mérvadó fórum által általánosan elfogadott, nem a tudományos körök "egy részében" uralkodik. Kivételeket lehet találni. A posztnak, ahogyan én értelmezem, ember és kultúra elválaszthatatlansága a fő következtetése. Azt nem vitattad, legalábbis eddig.

metál2011-02-09 11:10116. metál

@smirgli:

-nem hit kérdése...
-a hozzád intézett kérdésem is hibás...


Hol rontottam el?
Mentségemre szolgáljon, hogy szándékosan tettem, amit tettem.;)

Vitathatatlan, hogy nagyon hatásosan próbálod összefüggésbe hozni a tudományt az evolúció-elmélettel.

Félre ne érts!
Nem akarom elvitatni azt a tényt, hogy nálam okosabb emberek érvelnek az evolúció mellett.

Épp ez a különös ebben az egész történetben.

Az emberiségnek talán az az egyik legnagyobb tragédiája, hogy a hangzatos, tetszetős érvelésektől és a zseniális értelmi képességekkel rendelkező tudós emberektől várja az élet eredetének, értelmének a magyarázatát...

Értékelem, hogy bátran felvállalod a nézeteidet.

Visszatérhetnénk majd még erre a témára egy-két év múltán?

Lenne kedved emlékeztetni engem ezekre a mai tudománytalan kijelentéseimre majd pár év múlva?
Megkérhetnélek erre?

metál2011-02-09 11:16117. metál

#115 Smirgli

Hadd mentegetőzzek még picit!

A "főáram" kifejezésedet sem vitatom.
A "mérvadó fórum" -ról pedig a relativitás-elmélet ugrik be nekem.

Carolus2011-02-09 17:16118. Carolus

"Ma már az is közhely, hogy a felvilágosodás korában megszületett tudományosság nélkül az emberiség története egylábú szék volna csupán. A gőz- és számítógép alaposabban megváltoztatta, sőt: felbolygatta életünket, mint bármelyik hadvezér vagy politikus. A találmányok nyomot hagytak a gondolkodásban, ízlésben, a mindennapokban más eszméket, elv

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://foldszint2.blog.hu/api/trackback/id/tr355101249

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

smirgliműhely 2013.02.24. 09:02:49

Most sem került be az egész vitaanyag, nyilván megint terjedelmi okokból. A kimaradt részek:

2011-02-09 17:16118. Carolus
"Ma már az is közhely, hogy a felvilágosodás korában megszületett tudományosság nélkül az emberiség története egylábú szék volna csupán. A gőz- és számítógép alaposabban megváltoztatta, sőt: felbolygatta életünket, mint bármelyik hadvezér vagy politikus. A találmányok nyomot hagytak a gondolkodásban, ízlésben, a mindennapokban más eszméket, elveket és másféle háborúkat hozván magukkal."
(Egy tudománytörténeti könyv margójára.)
2011-02-09 17:22119. Carolus
Forrás: Papp Sándor Zsigmond, NOL 02.04.

2011-02-09 20:59120. talon
@Carolus 118: Aki pedig nem hallott az Enciklopédiáról, vagy csupán csak valamicskét hallott róla, az ne nyilatkozzék annak korszakáról.

2011-02-10 10:04121. Szkájvóker Lajos
@Carolus:
118.
Tiszteletem Neked, a Házigazdának és a többi kommentelőnek!
Annak ellenére, hogy az ókori emberek nem ismerték az internetet és sok más vívmányunkat, szerintem sokkal nagyobb dolgokat is képesek voltak megalkotni, mint a felvilágosodás kora utáni tudományos elit.
Még ma sem tudunk sok olyan technikai megoldást, amit már akkor ismertek, alkalmaztak.
Nem igazán értem azt, hogy a felvilágosodás korának tudományos eredményeit mért kéne ennyire, szerintem túlzóan kihangsúlyoznunk?

Nem látom az emberi elme, jellem, tudás "evolúcióját" úgy, ahogy azt a kommentelők, látni, láttatni szeretnék.

2011-02-10 11:15122. smirgli
@metál 116: Köszönöm jóindulatú elismerő kijelentésedet, de attól tartok, hogy nem szolgáltam rá. "Az evolúció elfogadottsága tudományos közösségben általánossá vált. Az idézett [80] alkotmányi szöveghely szerint is ilyen kérdéseket csak tudósok dönthetnek el." [87]
Ők eldöntötték. Innen kezdve nincs alapom elfogadni azt az egyébként nyilván jóhiszemű és udvarias megítélést, hogy: "nagyon hatásosan próbálod összefüggésbe hozni a tudományt az evolúció-elmélettel." Az utóbbi az előbbi része a tudósok szerint. Az egészt a résszel tehát nem nekem kell próbálni összefüggésbe hozni. Én csak a főáram álláspontját ismételtem, igaz, nem közömbös, hanem elfogadó módon.

2011-02-10 11:31123. smirgli
@Szkájvóker Lajos: "Nem látom az emberi elme, jellem, tudás "evolúcióját" ..." - Az emberi elme, jellem szerintem, és amint látom, a többi kommentező szerint sem sokat fejlődött. A tudás más jellegű: kumulálódik. A felvilágosodás összefoglalta, persze csak az alapjait vetette meg a modern tudománynak. Az utóbbi eredményei nélkül viszont már régen éhen haltunk volna.

2011-02-10 11:56124. metál
@smirgli:
122.
Sem a tudósok, sem a te intellektuális képességedet nem szándékoztam kétségbe vonni.
Csupán a kétségeimnek, értetlenségemnek adtam hangot.
Kétségeim vannak afelől, hogy azok az alapok, amiket abszolút és megkerülhetetlen igazságokként kezelnek, 1)geológiai táblázat,
2)földtörténeti korok,
3)a modern kormeghatározási technikákba és ezek tévedhetetlenségébe vetett abszolút meggyőződést stb. nem látom megalapozottnak.

Ha úgy tetszik, szerintem az érvek elégtelenek, inkább a feltételezés terén mozognak, mint a bizonyított, igazolt tudományos méréseken, nekem pedig nincsen az ő meggyőződésük elfogadásához elég hitem.
E téren elismerem fogyatékosságomat.

Egyszerűen képtelen vagyok hinni a földtörténeti korszakokban, pl. a karbon korban, mert a gyakorlati példák azt mutatják, hogy szén is, és kőolaj is képes kialakulni akár természetes úton is, sokkal rövidebb idő alatt, mint amit a táblázatok mutatnak.
Túl sok nekem a feltételezés és kevés a mérhető és elfogadható tény.
A mérési adatok egy adott mérésen belül is gyakran nagy szórást mutatnak, s nem tudom miért fogadják el egyiket hitelesebbnek mint a másikat.
Nagyon zavaró, amikor egy lelet kapcsán a lény bőrének és a csontjának korára többezer éves eltéréssel adnak adatokat.

Vannak olyan mérések is, ahol pl 300 000 ezer évet adnak meg +/- 300 ezer év kiegészítéssel.
Az is meglepett, amikor a modern kormeghatározási módszereinkkel egy eleven csigát 27 000 (!) esztendősre mértek meg többször egymás után.
Akadtak olyan indoklások is a mérési hibákra, hogy ezek a mérési módok csak ismeretlen korú leletek esetén válnak be, de ismerős korú leleteknél nem alkalmazhatóak technikai okokból.
Ezek összezavarják a magamfajta laikust...
Amikor a tudós is ilyen bizonytalan, akkor én miben bízzak?
Ha ő sem tudja pontosan, akkor én honnan tudhatnám?
Ha hibás az eredmény, és nem 70 millió év jön ki a dinóra(állítólag ennyinek kéne lenni a dinók korának?), akkor abban a dinó a hibás, vagy én?
Netán a táblázat?
Nem a bűnbakokat akarom keresni. Dehogyis. Távol legyen!
Egyszerűen csak tanácstalan vagyok.
Majdnem annyira mint néhányan az evolucionista tudósok közül.;

2011-02-10 12:34125. smirgli
@metál 124: A felsorolt adatokat csak referenciákkal együtt lehetne tárgyalni. Persze nem itt, hanem szakmai fórumokon, ahol közlemények ezrei haladnak át szigorú ellenőrzés mellett. Az első szabályok egyike a teljeskörű, megbízható forrásválasztás és forráskritika. A "benyomás" - kevés. Pl mi a forrása ennek az állításnak: "modern kormeghatározási technikákba és ezek tévedhetetlenségébe vetett abszolút meggyőződést". Melyik kutatónál tapasztalható ilyesmi?

2011-02-10 13:06126. metál
#125

"A felsorolt adatokat csak referenciákkal együtt lehetne tárgyalni."

Szerintem ez másként van.
Lehet tárgyalni, legfeljebb nem kerül be a főáramú, és általánosan elfogadott szaklapokba a vélemény(em)
Egyébként erre nem is tartok igényt.

"...szakmai fórumokon, ahol közlemények ezrei haladnak át szigorú ellenőrzés mellett."

A véleményem az, ha ez a szigor valóban kellő mértékű lett volna, akkor maga az evolúció nézete sem ment volna át a szűrőn.
Szerintem ez nem is olyan szigorú szűrő és úgy tűnik mintha elég szelektíven szűrne.

"Az első szabályok egyike a teljeskörű, megbízható forrásválasztás és forráskritika. A "benyomás" - kevés."

Ezzel nagyon egyetértek.
Viszont ha így van, akkor miért nem alkalmazzák ezt gyakorlatban, akik rajtam akarják ezt bevasalni?

"modern kormeghatározási technikákba és ezek tévedhetetlenségébe vetett abszolút meggyőződést"

Ennek az állításnak a forrása jelen esetben a személyes következtetésem.

"Melyik kutatónál tapasztalható ilyesmi?"

A "főáramúaknál".

2011-02-10 16:06127. smirgli
A személyes értékítéletbe nem szólhatok bele, az mindenkinek szuverén joga. A vélemények szabadságát ugyanaz az Alkotmány garantálja, amely szerint "kutatások tudományos értékét megállapítani kizárólag a tudomány művelői jogosultak".

2011-02-11 08:28128. Szkájvóker Lajos
@smirgli: 123.

Erről mi a véleményed?:

"A ténylegesen tudományos adatok a laboratóriumi kísérletekből származnak.
A radiometriás kormeghatározás csak egy aritmetikai számítás.
Egy laboratóriumi mérésből áll.
-az ólommennyiség elosztása az uránmennyiséggel, s ezen mennyiségek megállapítása a laboratóriumban.
A másik változó egy lehetséges állandó.
Egy állandó bomlási sebességet feltételez.
A kort úgy számítják ki, mint az állandó szorzatát,
beállítják az arányt, csak az arányt számítják a laborban. S ha a kapott állandó nem igazán egy állandó, hanem egy változó, akkor a kor értelmetlen, és a radiometriás mérés csak radiometriás fikció."

2011-02-11 09:29129. smirgli
@Szkájvóker Lajos 128: Forrás nélküli idézet szakmailag használhatatlan. Tartalma egy régen elavult módszer primitív módon torzító leírása.- Ha mélyebben érdekel a téma, nem úszhatod meg az alapos utána nézést, kezdve a wikivel. A modern módszerről megadhatok egy kulcsszót: kalibrálás.

2011-02-11 18:26130. Carolus
Miért a gimis tananyagon rágódtok, amikor a posztban van értelmesebb téma is?

2011-02-11 20:43131. Carolus
Ezen például el lehetne gondolkodni:
"Kísérletező, felfedező, ismeretszerző játékának önmagában vett célja a tudás."

2011-02-11 20:44132. Carolus
Meg ezen:
"legfőbb gazdagságunk, az információs kincs"
2011-02-11 21:09133. Carolus
86:"Szájer vezeti, akinek mindenesetre több esze van..."
Visszavonom ezt a mondatot, ha tényleg ő melegítette fel a gyerekek után járó plusz szavazati jog botor ötletét.

2011-02-12 14:30134. smirgli
74-77. Az itteni idézetekből szándékosan kihagytam egy mondatot, mert különálló témaként is meg lehetne vitatni. "Az ember faji korlátai elasztikusak, de ha valamelyik irányban többletet ér el, a másik irányból veszteség éri, hiszen a természetes adottságokat nem lehet gyökeresen megváltoztatni."
Szerintem ez azt jelenti, hogy az ember, mint faj, már nem juthat a jelenleginél magasabb fejlettségi fokra.

2011-02-12 16:52135. kalas
@smirgli 134: Nem juthat, ha egyszer a poszt szerint "Az ember bio-pszichikai és szocio-kulturális lény." Az első (szervi-lelki) oldal egy bizonyos ponton túl alkalmatlan a társadalmi kultúra által ömlesztett, egyre nagyobb tömegű információ befogadására és feldolgozására.

2011-02-12 20:09136. kalas
Részletezem az előbb leírtakat.Az ember kognitív működése és külső viselkedése belső érzelmek sokaságát mozgósítja, ezáltal élettani hatások tömkelegét gerjeszti. Az egyre masszívabb külső érzelmi és intellektuális információ beáramlása miatti lelki és élettani terhelés fokozásának határai vannak, amiket már régen elértünk. A civilizáció által okozott fizikai képességvesztés ennek csak az egyik tünete.

2011-02-13 22:21137. kalas
Az itt már befejezett evolúció vitához epilógusként szolgálhat az antibiotikum rezisztens baktérium fajok kialakulása más fajokkal történő DNS csere révén.

2011-02-14 17:09138. kalas
@smirgli 87: Helyesen fogalmaztad meg a tudományos konszenzust: evolúciós szintézis. A konszenzuson kívül álló egyesek főleg a szintézis előtti neodarwinizmust bírálják. Akik pedig a biológiában általánosan elfogadott elméletet világnézetük alátámasztásának céljából, de kellő szakismeret nélkül kommentálják, könnyen szakmai hibákat vétenek, ami hiteltelenné teszi érvelésüket. Valaki már megjegyezte: Én tisztelem a Bibliát, de a kémiát inkább máshonnan tanulom. A biológiára is ez vonatkozik.

2011-02-17 18:50139. Mne
@kalas 20: "Valóban, itt egyfajta virtuális tanulókör működik." Módszerét korábban így írtam körül: "Közös az ismeretkeresés minősége iránti igény, ami azt jelenti, hogy pontos, hiteles forrásokból merítünk; ahol lehet, nemes anyagokat használunk, és azokat lelkiismeretesen, napi érdekekre való tekintet nélkül próbáljuk feldolgozni."

2011-02-17 19:38140. Mne
139: A módszert az itteni szakma- és tudomány-centrikus vonulat ősbloggere is helyeselte: italoblog.blogter.hu/455506/a_szamar_es_a_hajcsar

2011-02-18 16:05141. Mne
A legutóbb belinkelt vitában "a profik eredményeit kereső és tiszteletben tartó blogok egyikét" említettem. Nálam a hasonló törekvés elemi támpontja a korszerű gimis tananyag. Bejegyzéshez nem szégyellem átismételni. Kommentezéshez nem kell érettségi sem.

2011-02-19 13:17142. smirgli
@Mne 141: "Bejegyzéshez nem szégyellem átismételni." Persze csak valamelyes hozzáértést vindikáló "szakmai" bej.-hez kell. De ahhoz ugyancsak nem árthat elolvasni a gólyáknak írt bevezető tankönyvet, hogy az ember ismerje az adott tárgy alapfogalmait. Ezután jöhet valamely újabb kutatási beszámoló, vagy dokumentum ismertetése, megbízható forrásból. - Vélemény, komment közléséhez ezekre semmi szükség nincsen. A szabad eszmecsere olvasottsági cenzussal nem korlátozható.

2011-02-20 19:43143. smirgli
A 3. szakasz első bekezdésében a szerző lenyúlhatta Kantot, aki szerint "egy eszes lény rátermettségének tetszés szerinti célokra való megteremtése általában (következésképpen a maga szabadságában) a k u l t ú r a." (Az ítélőerő kritikája, 1979. 402.l.) Tehát: szabadság a rátermettség (képesség) célokra irányításában, vagyis kultúra.

2011-02-20 19:49144. smirgli
A posztban pedig ez áll: "A kultúra ... túl is terjed a szabálykövetésen... mivel egyben változatos lehetőségek tartománya is. Vagyis a szabadságé, melyben létrejöhetett az alkotó emberi szellem." A kultúra és a szabadság fogalmai itt is elválaszthatatlanok.
Különbség is van persze, mert Kant szerint a kultúra létrehozása magának a természetnek a célja volt.

2011-02-20 21:27145. smirgli
Ha már Kant, ide hozok abból a könyvből egy részletet, néhány kommentre szabdalva. Sajnos, angolul, mert magyar digitális szöveget nem találtam. Ha valaki tud ilyet, megköszönném a segítő felvilágosítást. Az itteni vitában szó esett az evolúcióról. Filozófusunk a 18. században, sejtek, gének, Mendel, Darwin nélkül előre vetítette annak elméletét - a maga morál-teleológikus szemléletének keretében.
2011-02-20 21:30146. smirgli
A 80.§-ból:
It is praiseworthy by the aid of comparative anatomy to go through the great creation of organised natures, in order to see whether there may not be in it something similar to a system and also in accordance with the principle of production. For otherwise we should have to be content with the mere principle of judgement (which gives no insight into their production) and, discouraged, to give up all claim to natural insight in this field. The agreement of so many genera of animals in a certain common schema, which appears to be fundamental not only in the structure of their bones but also in the disposition of their remaining parts,—so that with an admirable simplicity of original outline, a great variety of species has been produced by the shortening of one member and the lengthening of another, the involution of this part and the evolution of that,—allows a ray of hope, however faint, to penetrate into our minds, that here something may be accomplished by the aid of the principle of the mechanism of nature (without which there can be no natural science in general).

2011-02-20 21:32147. smirgli
This analogy of forms, which with all their differences seem to have been produced according to a common original type, strengthens our suspicions of an actual relationship between them in their production from a common parent, through the gradual approximation of one animal-genus to another—from those in which the principle of purposes seems to be best authenticated, i.e. from man, down to the polype, and again from this down to mosses and lichens, and finally to the lowest stage of nature noticeable by us, viz. to crude matter. And so the whole Technic of nature, which is so incomprehensible to us in organised beings that we believe ourselves compelled to think a different principle for it, seems to be derived from matter and its powers according to mechanical laws (like those by which it works in the formation of crystals).

2011-02-20 21:33148. smirgli
Here it is permissible for the archaeologist of nature to derive from the surviving traces of its oldest revolutions, according to all its mechanism known or supposed by him, that great family of creatures (for so we must represent them if the said thoroughgoing relationship is to have any ground). He can suppose the bosom of mother earth, as she passed out of her chaotic state (like a great animal), to have given birth in the beginning to creatures of less purposive form, that these again gave birth to others which formed themselves with greater adaptation to their place of birth and their relations to each other; until this womb becoming torpid and ossified, limited its births to definite species not further modifiable, and the manifoldness remained as it was at the end of the operation of that fruitful formative power.— Only he must still in the end ascribe to this universal mother an organisation purposive in respect of all these creatures; otherwise it would not be possible to think the possibility of the purposive form of the products of the animal and vegetable kingdoms.

2011-02-20 23:14149. büyük
Aki el is ismeri invenciódat, talán nem kívánja, hogy nagyon elszabaduljon. A poszt szerint az ész, a ráció révén az ember reflektál a külvilágra. Ezután említi a szabadságot. Ez is Kant?

2011-02-21 09:34150. büyük
@smirgli 143: "a szerző lenyúlhatta Kantot". Azt hitte, hogy a Lenyúl éve van?

2011-02-21 09:37151. büyük
@smirgli 147: "from man, down to the polype" az embertől (le) egészen a polipig - nem ismert a polipnál alacsonyabb rendű állatot?
2011-02-21 16:08152. talon
@büyük: Isten Ostorférge már megint kimaradt?
2011-02-21 16:52153. smirgli

@büyük 149: Nem tudom, hogy tőle vette-e át, de az biztos, hogy ész és szabadság Kantnál is a legszorosabban összefügg. Szerinte az egész ember- és társadalomtan = morálfilozófia, amely fogalomhoz zárójeles magyarázatot fűz: "így nevezzük ugyanis az ész gyakorlati törvényalkotását a szabadságfogalom alapján".(I.m. 136.l.)

A kultúrát korábban említettem. Kultúra, ész, szabadság - egyetlen komplexumhoz tartozik az emberi jelenségben.

2011-02-21 16:56154. smirgli
Poszt: "A fejlett ragadozónak is van értelme. Az embernek emberi értelme és esze is van." Kant itt eloszlat egy lehetséges félreértést: „az, hogy az embernek esze van: egyáltalán nem emeli érték tekintetében a merő állatiasság fölé, ha esze csak annak elvégzésére szolgál, amit az állatoknál az ösztön végez el.” Mert az ember annyira mégsem állat, hogy az észt „csupán csak érzéki szükségleteinek kielégítésére szolgáló eszköznek tartaná.” (A gyakorlati ész kritikája, 1978, 78.l)

2011-02-21 19:25155. büyük
@smirgli 154: Az állat viselkedésben pedig nyomokban az eszesség is ott van. Következményre orientált. Túlélésre racionalizált. Nem fogalmi, hanem érzéklet-, vagy talán részben képzetszinten asszociál némelyik faj.(A NYT mai száma szerint a tapasztalt makákó tud választani aközött, hogy döntsön (igen-nem), vagy hagyja ki a döntést (passz).)

2011-02-21 21:43156. kalas
@smirgli 146-tól: Ennek értelmében a mai élővilág - kifejlődés eredménye, a természet mechanizmusa alakította ki. Filozófusod a Naprendszer keletkezését is megmagyarázta (kozmikus tényezőkkel), amit később Pierre Laplace tudományos apparátussal vitt véghez. A bolygórendszer és az élővilág történetét egyképpen természeti erők formálták.
2011-02-21 21:46157. kalas
Az angol szöveget jó lenne lefordítani.
2011-02-21 23:32158. denker
@kalas: Bizony, az jó lenne!

2011-02-22 15:46159. totati
Szóval az ember, illetve valamelyik őse egyszerűen fogta magát és saját elhatározásából függőleges testtartást vett fel, fejlesztette a kezét, sőt a többszörösére növelte az agykapacitását?!

EZ SZERINTETEK ELHATÁROZÁS KÉRDÉSE???

Szinte hallom az "őseim" hangját: "Hú de nehéz ez az egyenes járás, jaj, az agyam is alig nőtt a héten, no nem baj, a gyereket szigorúan arra nevelem, hogy ne adja fel, mindennap egyenesítse a gerincét, fejlessze a kezét, és ne csak a haját növessze, hanem az agyát is. Ha kell, beíratom "hogyan növesszünk szárnyakat?" fakultációra is! Ha minden jól megy a dédunokám már kétéltű lesz, sőt repülni is tud majd!"

Bloggereim az Úrban! Ha egész életemben arra kényszerítem a gerincem, hogy egy másik szögben álljon, attól még a leszármazóim ugyanolyan gerinccel születnek, mint az én eredeti gerincem volt. Kezdhetik előlről az egész kiegyenesedést! Végiggondoltátok egyszer is "technikailag" ezt az egész evolúciós mesét? És a felegyenesedés hagyján, de mi van a fajok közti ugrásokkal, a vízben vagy szárazföldön éléssel? Ismertek egyetlen ma élő élő "átmeneti" állatfajt? Az evolúció teljesen valószínűtlen dolgokat úgy hidal át, hogy mond egy irreálisan nagy számot, és ennyi idő alatt már lehetséges is a lehetetlen. Nekem nincs elég hitem az evolúcióhoz. Maradok Istennél.

2011-02-22 18:33160. széna
Poszt, 2.szakasz 5. bek:"legfőbb gazdagságunk, az információs kincs": más szóval az emberiség kulturális poggyásza. Ez egy meglévő állomány.
3.szak.3.bek: "a kulturális folyamat...eredményei egymásra épülve felhalmozódnak". Ez tehát folyam jellegű. Ergo, a kultúra a műveltségi állomány és a művelődési folyamat egysége. A poszt ezt is kimondhatta volna.

2011-02-22 20:17161. smirgli
146-148: Az evolúció megsejtése, mielőtt a karmelita Mendel génelmélete, az anglikán püspök, Malthus társadalmi szelekciós elmélete, a hívő Wallace és Darwin részletes megfigyelési jelentései és elméletei napvilágot láttak. Egyik kedvencem, Goethe, nem szívelte a sápadt teóriát,Kantét sem, de az itt idézett részről szuperlatívuszokban nyilatkozott. Mert ő is előfutára volt az evolúciós elméletnek.

2011-02-22 20:21162. smirgli
@talon 152: "Isten Ostorférge már megint kimaradt?" Nemcsak az. A régi természetleírások a baktériumokat sem ismerték.

2011-02-22 20:27163. smirgli
@büyük 155: Az amerikai kapucinus majom pedig egy nagy lapos sziklára gyűjti a feltörendő kemény héjú gyümölcsöt. Azután akár kilométernyi távolságból hatalmas köveket cipel, némelyik nehezebb, mint a saját testsúlya. Azokat ejti rá, hogy a maghoz hozzájusson.
2011-02-22 20:28164. smirgli
@kalas 156: Egyetértek.

2011-02-22 20:32165. smirgli
@kalas 157:
@denker 158: Papír szövegben rendelkezésre áll a 143. kommentben említett könyv 388-389. oldalain.
2011-02-22 20:43166. smirgli
@totati: "saját elhatározásából függőleges testtartást vett fel". Saját elhatározásról, és egyáltalán bárminő elhatározásról sem az idézett posztban, sem az eddigi vitában nem történt említés. Egyébiránt, hadd hivatkozzam 127., 142. sz. kommentjeimre és kalaséra [138].

2011-02-22 21:01167. smirgli
@széna 160: Ahogy mondod, folyam és állomány egysége. Feszültség is van az új áramlatok és a meglévő állomány között. A "létező" és a "születő" jelző nem értékítélet, és az új csak a régi bizonyos elemeit győzheti le. A műveltségi alapkészlet megőrzése jelenti a kultúra folytonosságát.

2011-02-22 21:13168. hukkk
"A blog tuljadonosa kitíltott téged, ezért ehhez a bloghoz nem tudsz hozzászólni."

A BE FREE nicknevemen ez a két helyesírási hiba jelenik meg.
Nem a tiltást kifogásolom, mert az emberi szabadságjog.
A helyesírási hibára vagyok kiakadva!;)

A poszt szerintem tök jó
lenne, ha lenne alapja, meg témája. De erről nem szándékozom itt vitázni, mert arra ott az én blogom.
Ott szeretettel látlak, de csak a smirgli nickneveden, mert az összes többit (36!) már letiltottam!;
A Te érdekedben, hogy nehogy összezavard magad.

011-02-22 21:34169. smirgli
@hukkk 168: Értékelem a humorodat. Helyesírás ügyében a sztenderd visszajelzéseket megfogalmazó és beállító Gépház illetékes. Remélem, hogy ebben a partiban is állva maradt még néhány bábú, akarom mondani, nicknév, szíves használatodra.

2011-02-23 10:22170. totati
@smirgli: Az Alkotmány 70. § (2) bekezdése szerint: "Tudományos igazságok kérdésében dönteni, kutatások tudományos értékét megállapítani kizárólag a tudomány művelői jogosultak."

Smirgli, nem értelek. Az Alkotmányra utalsz szigorúan, aztán a 142. kommentben megengeded a szabad eszmecserét. Ez a blog nem hivatalos tudományos oldal, az itt közzétett bejegyzések, illetve az arra írt kommentek sem a tudományosság kritériumának megfelelő módon - forrás megjelölés stb. - kerülnek a blogtér laikus nyilvánossága elé. Az itt kommentelők - javíts ki, ha tévedek - nem a tudomány jeles művelőiből állnak.

Amúgy a tudomány művelői kapcsán felmerült bennem egy kérdés: az ő tudományos megállapításaikat kétségbe vonni ki jogosult? Azokat is ők? És mi van a tudományos modellekkel, elméletekkel? Ugye nem kell neked elmagyaráznom, hogy az előbbiek távolról sem tudományos igazságok. Az "evolúció" szó miért is áll párban az "elmélet" szóval? Azért mert tudományosság kritériumainak nem felel meg? Azért mert olyan feltételezések hosszú sorából áll, melyek a legfontosabbakra, mint pl. az első élő szervezet létrejöttére, a fajok közti többmillió "ugrás" gyakorlati megvalósulására semmilyen tudományos igazolást (nem elméletet, vagy modellt!) nem tudtak felhozni?

Azt tudtad ugye, hogy Charles Darwin - bár általában érdeklődött a természettudomány iránt - nem biológát, hanem geológiát tanult? A jelenleg hatályos magyar Alkotmány szerint nem is lenne jogosult tudományos igazságokról dönteni!
2011-02-23 13:57171. széna
@Mne 18: A poszt már a korai emberről is elismeri: "Lelki életében a társaslétre válaszoló érzelmek sokasága működött." Ezzel szemben a 89. formulában nincs szó érzelmekről. Más is hiányzik. Ezért az első sorba beszúrnám a két csillag közti szavakat: "a természeti környezetétől függő és arra ható,*érző, gondolkozó és cselekvő* emberi lény..."

2011-02-23 16:33172. széna
Érzelmi átélés nélkül nincs hit, mely áthatja gondolatainkat és cselekvésünket.

2011-02-23 19:15173. Mne
@széna 171: Ha már én gondozom azt a formulát, a magam részéről elfogadom a kiegészítésedet. Carolus [131,132] ajánlását is be kellene építeni. Akinek kifogása van, írja meg.

2011-02-23 20:00174. Mne
A poszt szerzője szerint [27]az állati (ideértve ragadozói), szenvedélyek megmaradtak azután is, hogy megvalósulásuk fokozatosan emberi jelleget öltött. Emberi, vagyis kulturális jelleget: kapzsiság, bírvágy, uralkodás, hódítás, stb. formájában. A kultúra nem szünteti meg a gyilkos törekvéseket, hanem közösségi keretekben szabályozza, olykor adott célra irányítja őket. Ld. az egyház vérben születése [71], a fanatizmus gyilkos verbalitása [77], a nemzeti- vagy az osztályharc pusztításait,a világháborúkat. A kultúra nem azonos a Jó fogalmával.
2011-02-23 21:53175. kalas
Mit jelent genetikai szempontból az evolúció? A közös génkészleten osztozó populációban nemzedékről-nemzedékre bekövetkező allélfrekvencia-változást. Részletezem:A populáció az egy fajhoz tartozó egyedek térben és időben elkülöníthető csoportja. Egy populáció egyetlen génjének számos változata (allélja) létezhet, mely az élőlények fenotípusos (egyedi)változatosságáért lehet felelős. A populáció génkészletének az adott populációban előforduló összes allélt nevezzük. Legtöbb esetben tehát egy adott allélt a génkészlet több példányban is tartalmazza. Egy adott gén alléljaihoz viszonyított arányát allélfrekvenciának nevezzük. Evolúció akkor történik, ha az adott populáció allélfrekvenciáiban változás következik be, például ha a molylepkék populációjában a sötét színért felelős allélok gyakorisága megemelkedik.

2011-02-23 21:55176. kalas
@kalas: Mikor nincs evolúció? A Hardy–Weinberg törvény szerint az allélfrekvencia egy elég nagy méretű populációban nem változik, ha a populációra ható egyetlen tényező az allélok véletlenszerű újrarendeződése az ivarsejtek keletkezésénél, s ezen ivarsejtek véletlenszerű kombinációja a megtermékenyítés során.
Az a populáció, melyben allélgyakoriság-változás nem megy végbe, Hardy–Weinberg egyensúlyban van, evolúciós változások tehát ebben az esetben nem figyelhetők meg.

2011-02-24 16:15177. kalas
Darwin egyáltalán nem tekintette merevnek a fajok közti határokat.
A faj egy mesterséges kategória. A természetben a szaporodási közösségeket populációknak nevezzük. Egy fajba szokás sorolni az összes olyan egyedet, melyek egymással lehetséges módon szaporodhatnak és hozhatnak létre továbbszaporodásra alkalmas utódot. Egy fajhoz így akár több, egymástól elszigetelt populáció tartozhat, melyek allélfrekvenciája azonban nem azonos, vagyis megindultak az evolúciós elkülönülés útján.
A fajképződés vagy speciáció az a folyamat, mely során egy adott faj két vagy több fajra oszlik. A folyamatot többször megfigyelték mind laboratóriumi, mind természetes körülmények között.Ivarosan szaporodó élőlények esetében a fajképződés reprodukciós izolációt követő leszármazási elágazás következménye. A fajképződésnek négy formáját ismerjük.
Állatok esetében az allopatrikus fajképződés a legáltalánosabb, melynek alapja az élőhely megváltozása vagy migráció okozta földrajzi elkülönülés. Mivel a szelekció és a genetikai sodródás az elkülönült populációkban függetlenül hat, ezért az izoláció idővel két, egymással szaporodni nem képes populációt eredményez.
A fajképződés második mechanizmusa a peripatrikus fajképződés, mely akkor következik be, mikor egy kisebb populáció elkülönül egy új környezetben. Ez a mechanizmus abban különbözik az allopatrikus fajképződéstől, hogy a populáció kis mérete miatt az alapítói hatás következtében a kis méretű génkészletben végbemenő genetikai sodródás és szelekció gyors ütemű fajképződéshez vezet.(Wiki)

2011-02-24 16:19178. kalas
A fajképződés harmadik típusa a parapatrikus fajképződés. Ez a mechanizmus annyiban hasonlít a peripatrikus fajképződéshez, hogy egy kisebb populáció új élőhelyet foglal el. A különbség abból áll, hogy ebben az esetben nincs fizikai akadály a két populáció között. A fajképződés itt az evolúció génáramlást csökkentő mechanizmusainak köszönhető. Általában akkor következik be, ha a szülő populáció élőhelyének környezeti tényezői drasztikus változáson mennek át.
A szimpatrikus fajképződés, a fajképződés negyedik típusa nem igényli a földrajzi elkülönülést vagy a környezet megváltozását. Ritkán következik be, mivel már a legkisebb mértékű génáramlás is elsimíthatja a populáció egyes részei közti genetikai különbségeket. (U.o.)

2011-02-24 19:39179. Mne
A poszt, 4. szakaszának befejezése szerint "a gondolkodás megjelenése kikapcsolta... A főemlősök korlátozásai közül azt, amelyik egyetemesen gátolta az azonos fajú egyedek megölését." Másként: a kultúra keletkezése lehetővé tette a Rossz megjelenését. (Ezt mindjárt folytatom.)

2011-02-24 20:31180. Mne
@talon 28: Idézted:"A kultúra nem az állati természet helyett, hanem arra rátelepedve, magatartási többletként, korlátként és sajátosságként kezdett működni." Én arról írtam [174], hogy emberi, vagyis kulturális jellegű a kapzsiság, bírvágy, uralkodás, hódítás, a szervezett gyilkolás. Ezek tényleges oka nem az állati természet, hanem az, ami egyszersmind az ember legnagyobb vívmánya: a beszélők társulása, a kulturális szocium. Poszt: "Az ember bio-pszichikai és szocio-kulturális lény." Az utóbbi oldal a túlélésének is és a nyomorúságának is a feltétele, okozója.

2011-02-24 20:44181. Kósza
@talon:
Amennyiben a kultúra fogalmába belefér a rabszolgatartás, a népirtás, a tömeges háborúk, az atomfegyver használata, akkor egyetértek. De arra nem vagyok büszke, hogy egy olyan fajnak vagyok a tagja, amelynek ilyen a kultúrája.

2011-02-24 21:43182. talon
@Kósza: Az emberi kultúra ilyen mozzanatai valóban nem sok okot adnak a büszkeségre. Más emóciókra van szükség: pl.tudásvágyra, hogy tanulmányozzuk a Rossz mozgatóit. Legalább tudni fogjuk, hogy honnan csap fejbe.
2011-02-24 22:08183. Kósza
@talon:
Kedvelem az optimizmusod. :)

2011-02-24 22:15184. Kósza
Kicit off:
"[ZDNet] A sokak által korunk legnagyobb matematikusának és elméleti fizikusának tartott brit Stephen Hawking, a német Focus magazinnak adott interjújában a mesterséges intelligencia rohamos fejlődésének következményeiről beszélt. Mint elmondta: "Az emberi intellektussal ellentétben a számítógépek 18 havonta megduplázzák teljesítményüket. Így valós az a veszély, hogy saját intelligenciát fejlesztenek ki, és átveszik az uralmat a földön." Annak érdekében, hogy felvehessük a versenyt a gépekkel, génmanipuláció révén kell a biológiai rendszerek felsőbbrendűségét biztosítani -- tette hozzá."

Hawking tavaly azt jósolta, hogy génmanipulációval hamarosan lehetővé válik nagyobb agytérfogattal és intelligenciahányadossal rendelkező "szuperemberek" megalkotása. A német magazinnak adott interjújában pedig már arról beszélt, hogy olyan technológiák kifejlesztésére kell koncentrálnunk, melyek az emberi agyat és a számítógépet képesek összekapcsolni oly módon, hogy "a mesterséges agy hozzájárul az emberi intelligenciához, segíti azt, ahelyett, hogy szemben állna vele."

forrás: www.hwsw.hu/hirek/11182/stephen-hawking--a-mesterseges-intelligencia-hamarosan-a-fejunkre-no.html
2011-02-24 22:15185. Kósza
+s

2011-02-24 23:29186. hukkk
Kedves Smirgli!

Van arról tudomásod, hogy mivel magyarázza az evolúcióban hívő pápa Ábrahám 175 éves életkorát, vagy pl. Mahalálél 895 éves korát?
Az evolúció során csökkennének az életkorok?
Mivel magyarázza a többszáz éves életkorokat?
2011-02-25 18:31187. smirgli
@totati 170: Korábbról kezdem. Tematikus, valamelyest szakmai-tartalmi igényű posztok, kommentek minőségét a bennük kifejeződő tárgyismereten mérem. Ennek az igénynek jól megfelelt az 54.sz.a. pozitíven említett bejegyzésed. Neveket nem szoktam írni, de ráismerhetsz. - A 159.-ben az "elhatározásról..." szóló gondolatsort tulajdonítottál a szövegemnek, amit megcáfoltam, mert nem volt tényszerű. Jó lett volna, ha ezt elismered, tudomásul veszed, vagy legalábbis nyugtázod. Az adott vitafutam
befejezése nélkül a partnerednek nehéz áttérnie az újabban felhozott érveid kezelésére.
2011-02-25 19:03188. Kósza
@smirgli:
Tárgyismeret, vagy vélemény?
kosza.blogolj.net/2011/02/25/targyismeret-vagy-velemeny/

2011-02-25 19:03189. smirgli
@totati: Ami a felegyenesedési témát illeti [159], az érvelésed teljesen nélkülözi a tárgyismeretet az őslénytani, paleoantropológiai leletekről, vizsgálatokról és bizonyítékokról, ami már a középiskolás tankönyvekben is megtalálható. És blődségeket tulajdonítasz a vitapartnernek, amely blődségek diadalmasan megcáfolhatók.(Pl. Ha egész életemben arra kényszerítem a gerincem, hogy egy másik szögben álljon...stb.)

2011-02-25 19:21190. smirgli
@totati: Ebben az esetben a téma érdemi ismerete nélkül közöltél tartalmi állásfoglalást. Az evolúció ilyen felületes, primitív értelmezése és elvetése nem szükséges ahhoz, hogy valaki az istenhitnél maradjon. Felsoroltam az elmélet kidolgozóit, akik hívő emberek voltak.[161] Róma (Laterán) püspökeit csak azért említettem, hogy kitessék: az istenhit nem zárja ki a modern biológia eredményeinek elfogadását.
2011-02-25 19:42191. Kósza
Attól tartok a félre, vagy meg nem értés abból adódik, hogy e blog státusza nincs kellően definiálva.
1,Ha ez egy tudományos vitablog, akkor itt nincs hely a hozzám hasonló hozzászólóknak, akik nem tudósok. Ebben az esetben célszerű lenne moderálni az enyémhez, és totati bejegyzéseihez hasonló komolytalan kommenteket. :)
2, Ha viszont ez egy ismeretterjesztő blog (nem tudom), akkor helye van mindenféle ellenvéleménynek.
Végül is a probléma az alkalmazott axiómarendszerre vezethető vissza.
Smirgli a tudományos leletek alapján megfogalmazott axiómák, míg totati a bibliai axiómák alapján kezeli a témát.

2011-02-25 19:45192. smirgli
@totati 170: A 142.-ben az előzetes tájékozódásról írtam, hogy "valamelyes hozzáértést vindikáló "szakmai" bej.-hez kell." ..."Vélemény, komment közléséhez ezekre semmi szükség nincsen. A szabad eszmecsere olvasottsági cenzussal nem korlátozható." A vélemény akkor is szabad, ha közlője nincs teljesen tisztában azzal, amiről beszél. Természetesen,a vélemények kritikája is szabad. Látható, hogy mindez nem ellentétes a tudósok alkotmányos kompetenciáival.
2011-02-25 19:51193. smirgli

@Kósza 191: Dehát miért kellene moderálni? Én tanuló vagyok, a blogot tanulóköri jegyzeteknek nevezem. Én a tudósoktól tanulok, de feltételezem, hogy mások is szívesen tanulnak tőlük.
2011-02-25 19:53194. Kósza
@smirgli:
Akkor nem kell. :))

2011-02-25 20:01195. smirgli
@totati 170: "...a tudományos modellekkel, elméletekkel? Ugye nem kell neked elmagyaráznom, hogy az előbbiek távolról sem tudományos igazságok.." Ha nem ezt a szót alkalmazod, hanem "csak" kutatásnak tekinted, az alkotmány azt is tartalmazza, hogy "kutatások tudományos értékét megállapítani kizárólag a tudomány művelői jogosultak."

2011-02-25 20:15196. smirgli
@totati 170: Az evolúció hívei "a legfontosabbakra, mint pl. az első élő szervezet létrejöttére...semmilyen tudományos igazolást (nem elméletet, vagy modellt!) nem tudtak felhozni?"
Nézd meg az evolúciós szintézis elméletének összetevőit, pl. adaptáció, szelekció, populációgenetika,sejtgenetika, stb. Ezek az élettelen anyagban nem léteznek, tehát velük az élet keletkezését az élettelen anyagból nem lehet megmagyarázni. Nem is ez a feladatuk.
A tudományban egyébként nincs "legfontosabb" kérdés, ilyent csak ideológia állíthatna a tudomány elé, csak erre semmilyen ideológiának nincs jogosultsága és hatalma.
"a fajok közti többmillió "ugrás" gyakorlati megvalósulására" nézve érdemes lehet megfontolni kalas 175-178 sz. kommentjeit.

2011-02-25 21:16197. hukkk
Kedves smirgli bácsi!

Egyszerű ember vagyok. Sok mindent nem értek. Van amit meg rosszul.

A 186-os kérdésemet tekintsük tárgytalannak, mert látom, el vagy havazva melóval, érveléssel.
Remélhetem, hogy a közeljövőben választ kaphatok egy egyszerű kérdésemre?
Nem sürgős a válasz. Ráér.

A Biblia írja, hogy Mahalálél 895 évig élt. Erre milyen magyarázatot tudnál adni?
Nem fogok megsértődni semmilyen magyarázaton, csak kíváncsi lennék, miként látod ezt Te.
Szabad egyáltalán ilyen butaságot kérdezni egy olyan tudományos embertől mint te?

2011-02-26 08:31198. Zaden
@hukkk197:Rossz kérdés :) Tudományosan sem igazolni, sem cáfolni nem lehet. Maga az információ is nehezen értékelhető. Például, akik ezt állították, maguknak is hasonló kort kellett volna megérni, hogy hitelesek lehessenek. Hitrendszereden, és a Biblián keresztül elhiszem, h számodra az, de az analízis, vizsgálódás számára nem információ.

2011-02-26 14:21199. talon
@smirgli 192:'A vélemény akkor is szabad, ha közlője nincs teljesen tisztában azzal, amiről beszél.' Nemcsak kommentolás esetében. Jut eszembe, ahogyan Matolcsy "szabadon" véleményezi az adósságállományt. Láthatólag fogalma sincs róla, hogy az miből tevődik össze. És hogy a kamatot illik megkülönböztetni a törlesztéstől.

2011-02-26 14:28200. talon
@smirgli 187: 'kommentek minőségét a bennük kifejeződő tárgyismereten mérem.' Ne a Nemecsek kommentozón kezdjük. Először a nemzetgazdasági miniszter nyilatkozatainak minőségét kell így megmérni.

2011-02-27 08:55201. kalas
A DNS ismerete az itt reprodukált poszt szerzőjének egy másik írása szerint a tudásnak összehasonlíthatatlanul magasabb emelete, mint a megfigyeléseken alapuló darwini szint. A magasabb lépcsőfok azonban nem küszöböli ki az alacsonyabbat. italoblog.blogter.hu/263371/darwini_paradigma

2011-02-27 11:06202. Mne
Az én blogom témája "A művelődés folytonossága". Ehhez tudom kapcsolni az ember, mint szociális kultúrfaj - témáról szóló fenti posztot. Elhajoltok ettől a fő kérdéstől az evolúció unos-untalan ragozásával.

2011-02-27 18:16203. smirgli
@hukkk 197: Fogalmam sincs arról, hogy ez hogyan lehetséges. De azt sem tudtam eddig, hogy 39 évesnél fiatalabb vagy.

2011-02-27 18:20204. smirgli
@Zaden 198: "Tudományosan sem igazolni, sem cáfolni nem lehet." Azt hiszem, ez a helyes megállapítás.

2011-02-27 18:24205. smirgli
@talon 199: Ez rendben van, csak azt nem értem, hogy mint politológus, miért folyton a gazdasági vezetőt cikized.
2011-02-27 18:27206. smirgli
@talon 200: Lehet, hogy nem vettem észre, de tudtommal Matolcsy nálam még nem kommentelt. Habár, van egy pár gyanús nicknév. Te jó Isten...

2011-02-27 18:33207. smirgli
@kalas 201: Magasabb szint és egyben mélyebb tudás a természet belső mechanizmusáról. Változatlan igazság az élőlény és a fajdinamika függése a természeti környezettől.
2011-02-27 18:35208. smirgli
@Mne 202: Nem ragozzuk tovább, ha nem lesz újabb vitafelvetés.

2011-02-27 20:35209. talon
@smirgli: 205 Egyszerű a válasz: a politológia nem pártpolitika. A gazdaság szabályozási módja nem pártfüggő. Láttunk már hasonló csomagokat. Ha megállapítom, hogy egy cserélhető játékos öngólokat lő, ezzel nem léptem be a hatalmi küzdelmeket folytatók arénájába.

2011-02-27 21:20210. smirgli
@Kósza 184: Nagyon érdekes elképzelés. Kérdés, hogy mi lesz az ember többi összetevőjével, hiszen nem csak intellektusból állunk, mint "Mne formulája" [18] is mutatja.

2011-02-27 21:28211. Kósza
@smirgli:
Én csak sci-fi ízű választ tudnék adni, de ez nem az a hely ahol ezt meg merném tenni. :))
2011-02-27 21:45212. smirgli
@Kósza: Jó, akkor én kezdem a sci-fit.
Két, mesterséges intelligenciájú robot csókolózik:
- Drágám, melyikünk a fiú?
- Drágám, nem mindegy, ha szeretjük
egymást?
2011-02-27 21:47213. Kósza
Nagyon jó! :)))

2011-02-28 19:45214. talon
@smirgli 77: Szinte szóról szóra azonos véleményt alakított ki Lénárd Sándor a Római történetekben: "- A közvélemény egy óriási kártyavár. Az embert majom-ösztönei arra viszik, hogy a másik ember véleményét átvegye, sőt, s ebben különbözik a majomtól, akinek, szerintem, szintén vannak tiszteletre méltó meggyőződései, hogy már eleve úgy akar gondolkozni, ahogy, szerinte, embertársai vélekednek. Az átlag német azért hisz Hitlerben, mert azt hiszi, hogy a másik német már hisz benne. Erre a kártyavárra támaszkodik a háborús gépezet acélszerkezete. Hitler hisz önmagában, hívei őbenne."

2011-03-01 09:49215. talon
214: Azt is tudta, hogy mi ebben az erőszak szerepe. Ide vágó tapasztalata Mussolini országlásáról: "A diktatúrákban - mint ahogy van dohány- vagy sómonopólium, van ijesztési monopólium is, és ez a rendőrségé. Félni csak ettől - a jog és törvény szókincsével játszó, idegeket tépő, fogat fúró gyilkolóalakulattól lehet. Kopognak az ajtón, és éjjel elviszik az embert szenvedni és meghalni. Lezárnak egy utcát, összeterelik a népet, s összetörik a koponyáját valakinek, mert az vélte, hogy nem a diktatúra az elképzelhető legjobb államforma, vagy hogy az amerikai hadsereg erős." (223.old.) Ugyanazt tette Sztalin, csak az utóbbit mostanában nálunk nem dicsőítik.

2011-03-01 20:56216. smirgli
Ide gyűjtöm a posztot szövegszerűen bíráló kisebb ellenvéleményeket a szerző esetleges reflexióinak kedvéért: széna: 96,160; hukk:168; smirgli:8,64, 143. Az evolúciót vitatók inkább az én kommentjeimet bírálták, a poszt nem kifejezetten ezzel foglalkozott. Itt javítom a 161. sz. kommentemet: Th.R. Malthus nem volt anglikán püspök, csak lelkész, 1788-ban szentelték pappá.

2011-03-02 16:12217. büyük
@smirgli 93: "Én a tudósoktól tanulok..." Akkor miért írogatsz Goethéről [63]? Az egy más világ.

2011-03-02 20:34218. smirgli
@büyük 217: Egyik nem zárja ki a másikat. Az irodalomban is lehetek...olvasó.

2011-03-04 20:39219. kalas
Hurrá! Három magyar kutató kapta az "agykutatás Nobel-díjának" is nevezhető Agy-Díjat (The Brain Prize), melyet a dániai Grete Lundbeck Európai Agykutatási Alapítvány első ízben ad át május 2-án Koppenhágában. Az egymillió euróval járó új díjat a memória-folyamatokban kulcsszerepet játszó agyi ideghálózatok feltárásáért Somogyi Péternek, Freund Tamásnak és Buzsáki Györgynek ítélték oda. Freund Tamás akadémikus, az MTA Kísérleti Orvostudományi Intézetének 51 éves igazgatója a három díjazott közül egyetlenként dolgozik idehaza. Évtizedek óta közösen kutatnak a másik két díjazottal, akik kettős állampolgárok.

2011-03-05 12:04220. smirgli
Poszt: "Az ember bio-pszichikai és szocio-kulturális lény." Maga a szocium, a társulás ilyen kettős jellegű lényekből áll. Az ember "félig" természeti jelenség, léte az ökoszférában neki alkalmas fülkétől függ. Kultúrája pedig az, ami nem természet, amit hozzá ad és amivel változtatja a természetet. Az itt megidézett korai társulások kultúrája és annak elemei: ész, szabadság, szabályozottság, stb. a közösség szintjén érvényesültek. A horda köldökzsinórján élő egyedek szintjén nem volt döntés, ennélfogva Jó és Rossz közötti választás sem. A hordalétben fennmaradást százezer évig jól szolgáló szokásrend, a mores-morál általános emberi, vagyis etikai értelemben tehát nem volt erkölcs.

2011-03-05 16:06221. Carolus
@smirgli 56: "Az eledel megszerzése és a szaporodás volt az eredendő hordaérték." A már emlegetett Malthus szerint a populációnak balga módon mindig is a zabán és a szexen jár az esze. Ezért hajlamos az élelem mértékén felül elszaporodni. Csak a rátermettebbek maradnak életben. Ez ötletet adott Darwin megfigyeléseinek rendszerezéséhez. Malthus népesedési törvénye hibás, de a lakosság ökológiai lábnyomát a modern prognózisok egyre inkább figyelembe veszik.

2011-03-05 18:54222. Mne
@smirgli 220: Állításoddal szöges ellentétben áll az őstörténeti tanulmány, mely szerint az erkölcsöt a primitív hordában hozták létre, méghozzá a nők. italoblog.blogter.hu/193818/az_erkolcsot_nok_hoztak_letre
2011-03-05 19:21223. smirgli
@Mne: El kell olvasnom. Köszi a linket! :)

2011-03-06 10:35224. smirgli
Elborzaszt, amit az ősemberről ír."Életformájának jellegzetes és összefoglaló kifejezése a kannibalizmus: ez szokásrend volt, nem moralitás...
Különösen szűkös korokban rendszeresen megölték a gyermekek és az öregek kisebb-nagyobb részét és étrendileg fogyasztották az emberhúst is. Népszaporulatra azonban szükségük volt, ezért becsben tartották a terhes nőket "
2011-03-06 10:37225. smirgli
"Százezernyi év alatt új szokásrend honosodott meg. A nők együttesen kezdték védeni gyermekeiket és a szintén veszélyeztetett öregek segítségével fokozatosan megfékezték a fiatal férfiak vadállati étvágyát. Az utóbbiak függtek is az előbbiektől, mert az ennivaló nagy részét a nők gyüjtötték össze, a gyógyító füvekhez ők értettek, az eszközök elkészítése pedig jórészt az öregek dolga volt. Végül a nők döntötték el a küzdelmet, anyai gondoskodásukat a közösségre is kiterjesztve, de erőteljes harci tulajdonságaikat is latbavetve.

Ennek eredményeként a csoporton belűl felszámolták az antropofágiát és gondoskodni kezdtek a halottak elföldeléséről, hogy mások se egyék meg őket. A megölt ellenséget, idegeneket viszont még sokáig eledelnek tartották."

2011-03-06 14:02226. Mne
Hát ez az! Mégis erkölcsnek nevezte: "A csoporton belüli kannibalizmus megszüntével, jóval az istenhit és a szervezett vallások megjelenése előtt kezdett élni az erkölcs, melynek születése ilymódon főleg a nőknek köszönhető."

2011-03-06 19:08227. smirgli
@Mne 226: "jóval az istenhit és a szervezett vallások megjelenése előtt" már volt erkölcs. Igen. Vagyis a másikhoz, mint emberhez való viszony. A horda szűk csoportjának szokásmorálját ettől megkülönböztetem, de a kifejezéseken nem veszünk össze.

2011-03-06 19:26228. Mne
A kettő között átmeneti fokozat is lehetséges volt,amikor az említett mágikus szemlélet [47-49] kibontakozott. A közös totem távoli csoportokat is összekapcsolt, ezek tagjai emberként tekintettek egymásra, egyre tágabb körökben. Csereberéltek, ennyiben együttműködtek, közös értékeik keletkeztek.

2011-03-07 17:06229. smirgli
A magam részéről egy eddig sem itt, sem italo blogjában nem szereplő fogalommal kerekítem ki ezt a szép vitát: humanizáció. Az ember bio-pszichikai oldala nem állat, hanem kultúrával humanizált lény. És a kultúrája sem tisztán társadalmi, hanem egy természetes lény életmódja, magatartása.
Mindkettő "oldal" történelmileg alakult ki. A vitában kiderült, hogy a természeti lény humanizálása nagyrészt a nőknek köszönhető. Ezt magam is lelkesen elismerem és hangoztatom. Nemcsak ilyenkor, Nőnap idején, de most kiváltképpen.

2011-03-07 17:11230. évi.
@smirgli #229: Ezt különösen jó volt olvasni:)
2011-03-07 17:45231. Mne
@évi.: Számomra is!
@smirgli: Köszönöm, humanizálóitok nevében. :) A témához: ahogyan az izolált ősi közösségekből hosszas folyamatban társadalom lett, úgy alakulhatott át a csoportmorál egyetemes erkölccsé.

2011-03-08 19:35232. Mne
@smirgli 227: A primitív szokásmorál és a mai erkölcs viszonyáról:

Egy óceániai kannibál tudomására hozták, hogy az elsõ világháború legvéresebb ütközetében sok tízezer ember halt meg. Hitetlenül csóválta a fejét: "Lehetetlen, hogy ilyen sok embert megöltek, hiszen ennyi embert nem lehet megenni." Közölték vele, hogy Európában nem esznek embert.

Amire teljesen felháborodott és ezt mondta: " Nem szégyellik magukat, hogy szükség nélkül ennyi embert megölnek?"
2011-03-08 19:39233. Mne
Forrás: asszociaciok.blogter.hu/54995/kannibali_eszjaras

2011-03-08 22:04234. kalas
@smirgli 229: A 3.2 millió évvel ezelőtti Lucy-tól, vagyis az állatvilág édenkertjéből a 2 millió évvel ezelőtti h. habilishoz, majd az erectushoz vezető átmenetet inkább antropologizációnak nevezném. Már volt kulturája. A sapiens keletkezését lehet humanizációnak nevezni, ha elismerjük, hogy az nem a mai értelemben vett humánus vonásokat jelzi. Tovább kulturálódó természeti lényt - igen.

2011-03-08 22:17235. smirgli
@kalas 234: A szétválasztás megfelelőnek látszik, mert csak a sapienst nevezzük "humane" -nek, holott a felsorolt elődök is a Homo nemhez tartoznak.

2011-03-09 08:54236. Mne
@smirgli 224: A kannibalizmus a tudattalanba süllyedt, de nagy művészek érzékenyen emlékezetükben tartják és alkotásokban szabadulnak tőle. "Dante és Michelangelo, Strindberg és Poe, Nietzsche és Dosztojevszkij mi egyebek voltak művészetbe átmentett emberevőknél?" -írja a túlzásokra hajlamos Egon Friedell 'Az újkori kultúra történetében.'(I.)De kedvenc költőd, Goethe is bevallja: "Sohasem hallottam még olyan bűnről, melyet nem követhettem volna el."

2011-03-09 17:31237. Carolus
@Mne 236: A kannibáli szörnytett képe:
italoblog.blogter.hu/339224/sokkolo_kepek_a_tudattalanba_szamuzott_kesztetesekrol

2011-03-09 17:47238. Carolus
A blog fő témájához, az ember kialakulásához is találtam valamit annál a szerzőnél. A fejlődés nem egyvonalú, unilineáris. Több ponton ágazódott le a modern ember az ősi hominídák és hominínák családjából. Érettebb alfajai korábban is kialakulhattak és kipusztulhattak, miközben kezdetlegesebb változatai továbbra is fennmaradtak. Olyan ez, mint amikor egy víztömeg sok apró vízfolyás, ér, patakocska, folyócska medrében haladva jut előre, oldalra, netán hátrafelé.

2011-03-09 17:51239. Carolus
A Homo nem tagjait, a "hominina" fajokat is elősorolja:
Homo habilis†
Homo rudolfensis†
Homo ergaster†
Homo georgicus†
Homo erectus†
Homo cepranensis†
Homo antecessor†
Homo heidelbergensis†
Homo rhodesiensis†
Homo neanderthalensis†
Homo sapiens
Homo sapiens idaltu†
Archaic Homo sapiens (Cro-magnon)†
Homo floresiensis†
2011-03-09 17:54240. Carolus
Forrás: italoblog.blogter.hu/433388/patakocskak_folyocskak_emberkek

2011-03-09 19:33241. smirgli
@Carolus 132: Nemzeti kincs is a tudás. Támogasd az emberfők kiművelését, képzését, a kutatást, fejlesztést,óvd a nemzet szellemi gazdagságát hordozó elméket. Erre szólítom fel az államot, ahelyett, hogy technokrata számolgatásait követném szolgaként. A szürke állomány nagyobb gdp-növekedést ad nekünk, mint bármely csalafinta közpénzügyi manőver.

2011-03-10 12:34242. Carolus
@smirgli: 241. Hiszen elismertük, hogy az emberi állapot, a kultúra, a szabadságot is tartalmazza. A szabadsághoz tudás kell, anélkül rab vagy.
süti beállítások módosítása