HTML

foldszint2

társadalomkritikai irodalom

Friss topikok

A kassai provokáció évfordulója

2012.06.24. 21:26 smirgliműhely

1941 június 22.-én a hitleri Németország meglepetésszerűen, hadüzenet nélkül, erős repülőkötelékek bevetésével megtámadta a Szovjetuniót.

  Magyar részen a kassai VIII. hadtest parancsnoka, Szombathelyi altábornagy, parancsot kapott Werth Henrik vezérkari főnöktől, hogy a rendelkezésére bocsátott gyorshadtestet indítsa meg a szovjet határ felé.

  Június 26.-án délben három, látszólag orosz repülőgép huszonnyolc kisméretű bombát dobott Kassa városára. Főképp a postaépület és a laktanyanegyed szenvedett károkat. Megtorlásul a vezérkar főnöke ugyanaznap parancsot adott az e célra bevethető, néhány gépből álló magyar repülőköteléknek a stanislaui repülőtér bombázására. Ez június 28.-án meg is történt.

Bárdossy László miniszterelnök és külügyminiszter június 27-én a törvényhozásban egyszerűen bejelentette, hogy Magyarország a Szovjetunióval hadiállapotba került. Bárdossy a vezérkar főnökére hivatkozott, mint akitől a katonai helyzet ismertetését, továbbá a várható kilátásokat kapta. Bárdossy később azt állította , hogy Horthy a budapesti tengerészeti emlékmű 1941 tavaszán történt leleplezésére érkezett Dönitz német tengernagy útján azt üzente Hitlernek, hogy amennyiben a nyugati offenzívák helyett a Szovjetet támadja meg, ez esetben "teljes magyar haderejével mellé áll".

1941 júliusában Werth Henrik szó szerint ezt mondta: "Nekem a kassai bombázás egyenesen jól jött." Vagyis a kassai bombázást mint döntő érvet hozhatta fel a kormány végzetes elhatározásának kierőszakolására? (Ehhez hasonló incidenseket Svájc és Svédország tiltakozó jegyzékkel intézett el.)

A helyszínen talált cirillbetűs repeszdarabok orosz eredetre vallottak. De annyi már akkor is világos volt, hogy nem a legfőbb orosz katonai vezetéstől indult ki. Különben akciójához más, lényegesen érzékenyebb magyarországi célpontokat választott volna.

A bombázást valójában Fütterer ezredes budapesti német légügyi attasé és a magyar vezérkar hadműveleti csoportjának főnöke együttesen tervelték ki és szervezték meg, hogy ily módon a Szovjet ellen Magyarországot a háborúba való belépésre alaposabban alátámasztva belerántsák. A kassai repülőtér parancsnoka, Krúdy ezredes világosan felismerte a német gépeket, s ezt a hivatalos beállítás megcáfolására Bárdossynak levélben bejelentette; azonban Bárdossy leintette őt.

  Bármilyen meggondolásokról lett légyen szó, jóvátehetetlen balfogás volt a kis Magyarország féltett csekély haderejét egy oly roppant nagyhatalom ellen felhasználni, melytől sem területi, sem más természetű követeléseink nem voltak.

  Ezen a ponton értünk el Horthy kormányzónak a háborúba való könnyelmű beavatkozás miatti személyes felelősségéhez.

  Sajnálatos módon a több fronton vívott német Blitzkríeg-sikerek Horthyt is megszédítették.

  Elfogadhatatlan az az érv, hogy a visszacsatolt területek miatt lettek volna kötelezettségeink Hitlerrel szemben. A német "gesztus" irányunkban egyáltalában nem volt önzetlen; érte ilyen arányú, az ország jövendő sorsát alapjában veszélyeztető áldozatot nem lett volna szabad hozni.

 

8 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://foldszint2.blog.hu/api/trackback/id/tr514608797

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

smirgliműhely 2012.06.25. 13:48:09

Részlet az 1945. augusztus 11-én, Moszkvában készült kihallgatási jegyzőkönyvből(Index).

Kérdés: Pontosan megállapították, hogy a bombázást szovjet repülők hajtották végre?

Werth Henrik: A parancsom alapján folyt a vizsgálat, amely szemtanúk vallomása alapján és a helyszínen talált fel nem robbant bomba alapján megállapította, hogy a bombázást orosz repülőgépek hajtották végre.

Kérdés: Ön látta a fel nem robbant bombát?

Werth Henrik: Nem, nem láttam.

Kérdés: Eléggé hiteles bizottság folytatta le a vizsgálatot?

Werth Henrik: A Vezérkari Főnökség egyik osztályának parancsnokát bíztam meg a bizottság vezetésével, aki később személyesen nekem tett jelentést az eredményekről.

Kérdés: És ebben kimerült az ön vizsgálódása?

Werth Henrik: Igen, ezek az eredmények kielégítőek voltak.

Kérdés: Miért viszonyult ilyen komolytalanul ehhez az elvi kérdéshez?

Werth Henrik: Azt feltételeztem (úgy véltem), amennyiben a háborúról a kérdés eldöntött, úgy ehhez az ürügy keresése pusztán formalitás, amely ahhoz szükségeltetik, hogy a kormány hadüzenetről hozott döntését a nép előtt igazolja.

smirgliműhely 2012.07.05. 18:21:25

Bezzeg oda tartozik a cz jelű náci relativizáló áltörténész nanodux. A Higiénia szakboltokban árult szennyfogó szőnyeghez hasonlóan összegyűjti a vonatkozó politikai szemetet. Ennek a fenti poszthoz annyi köze van, hogy az a díszes társaság a nagybányai vitéz hagyományait ápolja. Velük gyanús közelségben vannak azok a kormánypártiak, akik ugyanezt teszik.

szénaboglya 2012.07.05. 22:18:08

Velük gyanús közelségben vannak azok a kormánypártiak...
Beavis és Butt-Head egyaránt szimpatizál, ha nem is egyformán. Egy miniszter viszont elzárkózott a támogatásától, mondván, nem történész. Erre a baloldali sajtóban támadták, nem vették észre, hogy ezzel a távolságot tartotta. Ugyanúgy, mint amikor a gazdasági blödériáról feltett kérdésre azzal reagált, hogy ő más tárca felelőse. Abban a táborban sem szeret mindenki lépést tartva masírozni.

kalassó 2012.07.06. 11:44:18

@smirgliműhely: Szívesen jártak az egyik szobáztató madámhoz. Az most új házat nyitott, de a kurvák a régiek. Persze ott a bárgyú aberráns perverzitása is elmegy. @szénaboglya: a komédiás tandem hangja is csak egy jelentéktelen méretű erőtérben hallható.

smirgliműhely 2012.07.06. 21:06:41

@szénaboglya: "azok a kormánypártiak" nem a vezető, aki az akkor ellenzéki kisgazdapártot mondja az elődjüknek. A lexikon szerint :"Amikor a Kisgazdapárt vezetése Bajcsy-Zsilinszky Endre és társai kezébe került, kapcsolatot kerestek a népfrontmozgalommal, és 1942-től részt vettek egyes antifasiszta és háborúellenes akciókban. Mo. német megszállása után az illegálisan alakult antifasiszta Magyar Front tagja."

smirgliműhely 2012.07.12. 20:33:08

A poszt értékelésével egybehangzóan írta később Szvák Gyula (NOL, július 7.):..." Magyarország hadat üzen a Szovjetuniónak, amivel története egyik legnagyobb bűnét követi el a magyar uralkodó osztály: mert semmilyen mentség nincs a magyar lakosság mintegy 8 százaléka pusztulását eredményező kalandor tettre.

Ezt követi a „felszabadulás”, amelynek annyi szinonimáját fedezte fel az e tekintetben nagyon leleményes rendszerváltás utáni magyar történetírás, hogy lassan-lassan az is vitakérdéssé kezd válni, hogy a háborúért és annak minden következményéért a történelmi felelősség a Horthy-rendszert illeti."

szénaboglya 2012.07.21. 11:31:31

A horthyzmus indulásakor sem volt népbarát, tehát igazából nemzetbarát sem lehetett. Féja Géza a Szabadcsapat-ban számol be 1920-as tapasztalatairól. A könyvről így ír: Az ellenforradalmi Magyarországba érkeztem tehát, ahol gyalázatos restauráció következett. A ferencjózsefi országot állították helyre, de még silányabb kiadásban. Hiszen kibotozták szabadelvűségét, és félelmetesen megszűkítették a szellemi, az irodalmi szabadságot...A népsors mélyebbre zuhant akkor, mint az első világháború előtt volt...

szénaboglya 2012.07.21. 15:03:07

Az említett rendszert stabilizálta a bethleni konszolidáció. Békésebb eszközöket alkalmazott, voltak eredményei, de kár lenne hozsannákat zengedezni róla. Antidemokratikus rendszer volt. Vidéken helyreállította a nyílt szavazást, a választásra jogosultak számát kb. a felére csökkentette.
süti beállítások módosítása